Apríl na Vltavě

Záběr z představení Dlouhý, Široký a Krátkozraký

Na první dubnový den jsme pro vás připravili specální vysílání na téma „Apríl s českou hudbou“.

PROGRAM:

9.00
Rondo z Brna
Dnes již téměř archivní album "Mezi proudy" (2006) brněnského Indigo quartetu patří mezi nahrávky, které z nepochopitelných důvodů unikly sluchu hudebních recenzentů. Recenze se tak v aprílovém duchu musí ujmout jeden z interpretů, houslista Martin Flašar, který vážně o nahrávce ze světa převážně nevážné hudby pohovoří.

10.16
Svéráz obrozeneckého přemýšlení o hudbě
Prvního dubna si položíme otázku, jak se v Čechách přemýšlelo o hudbě na začátku 19. století. Ačkoli je vědecká a jazyková stránka národního obrození opředena mnoha mýty, které mají asi stejnou platnost, jako že se slovensky veverka řekne drevokocúr, skutečné texty mohou být fantasknější než lecjaký výmysl. Uvažovali jste někdy například o krystalech hudebního dění, nebo jste četli kritiku odsuzující skladbu jako "šumařskou šarapatku"?

12.10
Pasticcio
Aprílový koncert
Aprílové vysílání naší stanice se přirozeně neobejde bez nejslavnějšího díla Bedřicha Smetany, bez druhé části jeho monumentálního cyklu Má vlast, bez Vltavy. Člověk by ani neřekl, kolika různých, někdy úsměvných, jindy propracovaných a v některých případech i stěží poslouchatelných úprav se tato Smetanova skladba dočkala. Pokusili jsme se pro náš pořad připravit zcela nereprezentativní výběr - můžete se mimo jiné těšit na Karla Gotta, country orchestr, nebo soubor pěti zobcových fléten.

12.40
Hudební pořad
Legendární dvojici dřevěných loutek vdechl mezi světovými válkami život (a hlas) plzeňský loutkář Josef Skupa. I v hudebních scénkách vysílaných na Apríla jde na jedné straně o nespokojeného bručouna a popleteného poučovatele - zaskočeného a trochu přihlouplého učitele, maskujícího svou nedotknutelnost rodičovskou autoritou - a na druhé straně o mazaného a prostořekého synka, důsledně zvídavého žáka...

13.00
Aprílová půlhodinka
Vážná hudba je pojem, ale přeci jen pojem lehce zavádějící. Musí být vážná hudba stále vážná? Tuto otázku si pravděpodobně položili také skladatelé tzv. staré hudby, což je o to zajímavější, že tehdy žádný termín vážná hudba neexistoval. V aprílovém Trylku se dnes pokusíme na zmíněnou otázku odpovědět záporně. Čekají nás upovídané ženské, lov pro několik hlasů, bomba (španělský výraz pro pumpu) a také rozbor jednoho špatného italského textu.

17.00
Slovo o hudbě
Domenico Scarlatti - Antonín Rejcha: Kočičí fuga
V rámci aprílového vysílání stanice Vltava si můžete poslechnout "Skicu pokusu o návod k metodologii pornohermeneutické analýzy hudebního díla", jak svůj pořad nazval vedoucí katedry teorie a proděkan pražské HAMU Jaromír Havlík. Představí nám v něm svou teorii o okolnostech vzniku Kočičí fugy, kterou složil Domenico Scarlatti a po něm také Antonín Rejcha. Aprílové slovo o hudbě poslouchejte v 17:00.

20.00
Divadlo Járy Cimrmana v říši hudby
Silvestr už je daleko a ten letošní ještě o mnoho dál, ale možnost trochu se pobavit a zasmát dává první dubnový den, apríl, docela regulérní. A v Roce české hudby asi apríl nemůže být bez hudby. Série nápadů, skladeb a nevážných pořadů, které se během dne tu a tam ve vysílání objeví, završí večerní uvedení šesté z her Divadla Járy Cimrmana - titulu Cimrman v říši hudby, jehož součástí je opera Úspěch českého inženýra v Indii. Hra měla premiéru v roce 1973 v pražské Redutě a natočena byla roku 2004 v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.