Bachovo jubileum - koncert souboru Collegium Vocale Gent

28. červenec 2013

V neděli 28. července uplyne 263 let ode dne, kdy v Lipsku zemřel Johann Sebastian Bach, varhaník a skladatel považovaný ze jednoho z největších hudební géniů všech dob.

Ve 14:15 u této příležitosti vysíláme záznam koncertu souboru Collegium Vocale Gent vlámského dirigenta Philippa Herrewegheho, který patří k nejrespektovanějším interpretům Bachovy hudby současnosti. Koncert se konal v kostele sv. Jakuba v Köthenu, jednom z měst, kde Bach působil, 5. září loňského roku a zahajoval 24. ročník Bachovských köthenských slavností.

02928811.jpeg

Na programu byla Bachova Missa Brevis G dur, luteránská mše zhudebňující pouze části Kyrie a Gloria latinského mešního ordinária, dále dvě jeho duchovní kantáty a kantáta Mit Fried und Freud ich fahr dahin Dietricha Buxtehudeho, skladatele působícího v Lübecku, jehož Bach velmi obdivoval. Sólisty koncertu původně vysílaného kulturní stanicí Středoněmeckého rozhlasu MDR Figaro pro Evropskou vysílací unii (EBU) byli sopranistka Dorothee Mields, kontratenorista Damien Guillon, tenorista Thomas Hobbs a basista Peter Kooij.

Spustit audio

Více z pořadu