Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta

03359709_1.jpeg

Přímý přenos nejslavnější české komické opery, Smetanovy Prodané nevěsty, reprezentuje Plzeň nejen na stanici Vltava, ale také v zahraničí jako letošní Evropské hlavní město kultury.

PROGRAM:
Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta
Přímý přenos z Velkého divadla v Plzni
Osoby a obsazení: Mařenka (Ivana Veberová), Jeník (Jaroslav Březina), Kecal (Jan Šťáva), Krušina (Jiří Hájek), Ludmila (Ivana Šaková), Mícha (Pavel Horáček), Háta (Jana Foff Tetourová), Vašek (Tomáš Kořínek), Principál (Jan Ježek), Esmeralda (Radka Sehnoutková), Indián (David Cody). Sbor a orchestr Divadla J. K. Tyla v Plzni řídí Oliver Dohnányi. Uvádí Vojtěch Babka.

Představení vysílané z plzeňského Velkého divadla poskytuje Český rozhlas do mezinárodní sítě veřejnoprávních partnerských organizací v rámci speciálního projektu Týden Eurorádia v Plzni.

Pro zahraničí, a současně na stanici Vltava, je připraveno osm programů. Od přímého přenosu pondělního koncertu Plzeňské filharmonie po nedělní bohoslužbu je ve vysílání stanice Vltava v tomto týdnu přítomna západočeská metropole denně.

Plzeň je městem s dlouhou a bohatou divadelní tradicí sahající do 18. století - první speciální divadelní budova byla postavena v roce 1832. Když však potřebám rychle se rozrůstajícího města a jeho kulturního života už nestačila, vznikl plán na postavení budovy větší. Nové městské divadlo bylo slavnostně otevřeno 27. září 1902 představením Smetanovy Libuše. Toto Velké divadlo je dílem architekta Antonína Balšánka a je postaveno v reprezentativním stylu s velkorysou sochařskou a malířskou výzdobou interiérů.

Od roku 1869, kdy si německá menšina vybudovala vlastní divadlo, se v Plzni hraje paralelně ve dvou budovách. V září minulého roku však nahradilo už nevyhovující scénu Komorního divadla nová moderní scéna.

Počátky operních představení v Plzni sahají k roku 1832. Podmínky pro pravidelná představení vznikly až roku 1868, kdy zde byl založen první stálý český operní soubor mimo Prahu s profesionálním orchestrem a sborem. Činnost zahájil 28. září 1868 provedením opery Giuseppe Verdiho Trubadúr.

Prodaná nevěsta zde byla uvedena poprvé roku 1869 a poté za éry významného dirigenta a skladatele Karla Kovařovice, který v Plzni nastudoval Prodanou nevěstu v její definitivní verzi roku 1886. Od té doby se zde dočkala tato opera mnoha inscenací. Tvoří tak jako v jiných českých divadlech trvalou součást repertoáru.

Mařenku v přímém přenosu z Plzně zpívá Ivana Veberová, Jeníka Jaroslav Březina, Kecala Jan Šťáva, Vaška Tomáš Kořínek a účinkují i další členové souboru tamní opery. Sbor a orchestr plzeňského divadla J. K. Tyla řídí Oliver Dohnányi.