Beethoven: Smyčcové kvartety 3/5

17. leden 2020

Komplet Beethovenových smyčcových kvartetů v interpretaci amerického souboru Miró Quartet. Poslechněte si recenzi Dity Hradecké.

(…) Dnes Miró Quartet zastihujeme u pátého z osmi disků, na němž nahrál kvartety č. 10 a 11. Možná vám více než čísla a opusy 74 a 95 napoví jejich přezdívky „Harfový“ a „Serioso“. Populární díla dostala tato označení podle způsobu hry v prvním případě, kde se drnká na struny, a ve druhém podle označení přednesu. Jsou to skladby v mnohém odlišné. Oproti kvartetu f moll, nepředvídatelnému, šokujícímu, zlostnému, dramatickému, působí číslo 10 jako šťastný sen. (…) Ačkoli rychlé věty obou těchto kvartetů jsou nesmírně efektní a posluchačsky vděčné, musím se přiznat, že mě tentokrát kvarteto Miró nadchlo větami pomalými. To, jak v prvním kvartetu kouzlí s barvami a při zpomaleních společně dýchají a docilují absolutní souhry, je jedinečné. Beethovenovu hudbu cítí a žijí. (…)

Nahrávka vyšla u vydavatelství Pentatone.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.