Beethovenova Devátá pod taktovkou Jamese Conlona

9. prosinec 2016

Jeden ze slavných zahraničních dirigentů současnosti, Američan James Conlon, diriguje Beethovenovu Devátou. Dílo slavnostní, dramatické, a v nejširším slova smyslu duchovní.

Letos šestašedesátiletý Conlon je šéfem opery v Los Angeles a je také od letošního podzimu šéfem italského Národního symfonického orchestru RAI. Dlouhá léta vedl také Cincinnati May Festival a Ravinia Festival, kde hostuje slavný Chicagský symfonický orchestr. K jeho profilu výrazně patří uvádění židovských autorů, kteří se stali obětmi holocaustu a patří do dějin střední Evropy - od Zemlinského přes Ullmanna a Haase po Weilla a Korngolda.

Čtěte také

Dirigent byl ovšem dlouho doma především v opeře, v roce 1968 vstoupil na Juilliard School a už po dvou letech dirigoval Borise Godunova a během mistrovských kurzů zaujal i legendární pěvkyni Marii Callasovou. V Metropolitní opeře debutoval v roce 1976, v roce 1979 v londýnské Covent Garden, po které následovala další evropská angažmá v Paříži, Florencii či Rotterdamu.

Když v roce 2006 nastoupil do čela opery v Los Angeles, zaujal právě operami Zemlinského a Ullmanna, ale stejně tak díly Richarda Wagnera a Benjamina Brittena. Jako učitel se vrátil na Juilliard School a jako dirigent nadále hostuje po celém světě, natočil desítky ceněných nahrávek, ale také filmovou verzi Kouzelné flétny v režii Kennetha Branaqha.

02122750.jpeg

V první polovině koncertu zazní Beethovenova předehra Leonora III C dur op. 72.

Obsazení:
Aga Mikolaj, soprán
Elena Manistina, mezzosoprán
Brandon Jovanovich, tenor
Paul Gay, basbaryton
Sbor Švédského rozhlasu, sbormistr Peter Dijkstra.
Národní symfonický orchestr RAI řídí James Conlon.

Tento exkluzivní koncert vám můžeme poskytnout ke zhlédnutí díky mezinárodní hudební výměny programů Eurorádia.

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...