Česká filharmonie živě z Rudolfina

17. říjen 2013

Ve čtvrtek 17. října zprostředkuje stanice Vltava v přímém přenosu další abonentní koncert České filharmonie. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní dvě Beethovenovy symfonie.

Mimořádným hostem orchestru je pro tuto příležitost dirigent Herbert Blomstedt, který loni oslavil 85. narozeniny. K filharmonikům se do Prahy vrací již popatnácté, tato dvě díla však společně provedou poprvé. Umělec narozený v roce 1927 v Americe švédskému páru spojil svou uměleckou dráhu s Evropou a především se Skandinávií. Byl ovšem také v letech 1975 až 1985 šéfem drážďanského orchestru Staatskapelle Dresden. Pak působil v čele Sanfranciského symfonického orchestru a od roku 1998 do roku 2005 byl po Kurtu Masurovi 18. šéfdirigentem Orchestru lipského Gewandhausu. V roce 2009 Herbert Blomstedt s českými filharmoniky absolvoval japonské turné.

Beethovenova Symfonie č. 7 měla premiéru 8. prosince 1813, tedy před sto lety, ve Vídni na charitativním koncertu pro raněné vojáky. Symfonie č. 8 poprvé zazněla v únoru 1814, a to na koncertě, na němž byla současně znovu uvedena i Sedmá symfonie. Osmá je - na rozdíl od revolučních děl, Sedmé a Deváté symfonie - intimním až láskyplným pohledem zpět k vlastnímu mládí a k hudebním vzorům Mozartovi a Haydnovi. Zaznamenat lze i vliv Mendelssohna a Schuberta. Symfonie představuje klasickou jednoduchost okořeněnou humorem, vtipem a řadou harmonických a formálních překvapení.

Spustit audio