Concerto Bohemia - svátek hudby a mladých hudebníků, záznam koncertu z 18. listopadu 2015

25. listopad 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Koncert vítězů Concerto Bohemia ve Foru Karlín

Ve středu 18. listopadu se opět po roce sjely nejlepší orchestry mladých hudebníků a zahrály na koncertě vítězů soutěže Concerto Bohemia. Letos poprvé se koncert konal v prostorách Fóra Karlín v Praze. Koncertem provázela Lenka Vahalová.

Concerto Bohemia je mladším sourozencem slavné mezinárodní soutěže Concertino Praga. Je určena pro soubory s minimálně šesti členy. Obě soutěže jsou založeny na stejném principu – na anonymním hodnocení nahrávek. Mladí hudebníci si tak ověřují své interpretační kvality před neúprosným mikrofonem a získávají cenné zkušenosti v profesionálním nahrávacím studiu. Posláním soutěže je podporovat mladou uměleckou generaci, přiblížit široké veřejnosti umění mladých talentovaných souborů a orchestrů a propagovat českou hudbu. Odměnou pro nejlepší soubory je slavnostní koncert, natočený a odvysílaný pořádajícími institucemi.

Letos vystoupily soubory Soubor Drum band Františka Zemana ZUŠ Ostrov s dirigentem Petrem Tyrem, Lusatia Consort s dirigentem Štěpánem Přenosilem, Collegium Instrumentale z Gymnázia a hudební školy hlavního města Prahy s dirigentem Pavlem Tylšarem, V – BAND ZUŠ Volary s dirigentkou Kateřinou Pavlíkovou, Soubor dechových nástrojů Konzervatoře EA v Olomouci s dirigentem Rudolfem Beranem, Smyčcový komorní orchestr – Fénix ze ZUŠ Ilji Hurníka v Praze s dirigentkou Jitkou Vaňourkovou, Komorní orchestr ZUŠ Lounských, Praha 4 s dirigentkou Ladou Bendovou a absolutní vítěz soutěže soubor Francisextet.

Koncert vítězů Concerto Bohemia ve Foru Karlín
autor: Josef Zedník
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...