Den s Janem Křtitelem Vaňhalem

02418942.jpeg

Hudební pořady připomenou v den 200. výročí jeho úmrtí hudbu vídeňského skladatele českého původu J. K. Vaňhala (1739-1813), významného současníka Haydna, Mozarta a Beethovena. Součástí projektu je večerní přímý přenos části koncertu ze sálu Novoměstské radnice v Praze, kde zazní v novodobé premiéře jedna z Vaňhalových symfonií.

Symbolicky k dvoustému výročí úmrtí skladatele Jana Křtitele Vaňhala vydal ARTTHON další titul: Šest fug pro varhany tohoto autora. Vydání je prezentováno jako faksimilní zpracování prvního vídeňského počinu L. Maische z počátku 19. století v pečlivě vyčištěném a působivém provedení původního starého tisku.

Toho využila Tvůrčí skupina v Ostravě a s varhaníkem Tomášem Thonem "nově narozené" fugy natočila. Raritou je také místo natáčení: poprvé se pro rozhlasové mikrofony rozezvučel unikátní, nově restaurovaný varhanní nástroj, který byl do nejstaršího kostela v Ostravě převezen z Vlkovic u Fulneku, kde dlouhé roky chátral. Do stavu nejkrásnějších varhan ostravsko- opavské diecéze jej přivedla Varhanářská dílna Kánský a Brachtl. Vaňhalovy fugy natáčel Lubomír Výrek společně s hudebním režisérem Františkem Mixou.

02287423.jpeg

Součástí vydání šestice fug jsou studie o Vaňhalovi a jeho sólové varhanní tvorbě od předního znalce staré české varhanní tvorby Petra Koukala. Dvě organologické studie o varhanách z doby Vaňhnalova mládí a vídeňského působiště zpracovali Tomáš Horák a rakouský organolog a varhaník Wolfgang Kreuzhuber z vídeňské akademie. Jejich poznatky shrne v rozhovoru s Renátou Spisarovou právě varhaník a vydavatel Tomáš Thon. Cyklus fug vychází jeho zásluhou po více jak 200 letech poprvé.

Jan Křtitel Vaňhal byl velmi plodným a úspěšným autorem hudby pro varhany, napsal jich kolem čtyřiceti a už za jeho doby byly několikrát vydány. Vaňhal byl tak za svého života nejen oblíbeným skladatelem, ale i zdatným obchodníkem. Jeho fugy jsou svou formou orientovány spíše do baroka, jejich strukturu pak ale Vaňhal dále rozvíjí klasicistním způsobem. Rozsahem se jedná o nevelká díla, která jsou průsečíkem barokního a klasicistního přístupu. Přesvědčit se o tom můžete 20.srpna od 9 do 9.30 ráno na ČRo Vltava.