Den s Pražskými symfoniky

3. září 2014

V rámci vltavského Dne s Pražskými symfoniky bude dnes i Hudební galerie ve velké míře patřit Symfonickému orchestru hlavního města Prahy FOK, jak zní úplný název tohoto tělesa, které letos na podzim oslavuje 80 let umělecké činnosti.

Tři písmena v názvu vyjadřují hlavní náplň činnosti orchestru v prvních letech jeho "života", kdy se nezaměřoval jen na abonentní koncerty, ale byl orchestrem mnohem univerzálnějším; znamenají Film - Opera - Koncert.

Orchestr byl založen na podzim roku 1934 a za oněch 80 sezón se v něm vystřídalo nespočet hráčů a také dirigentů - my si dnes v Hudební galerii několik z nich představíme jejich nahrávkami. Nebudou chybět jména nejznámější, nesmazatelně spjatá s FOKem. Prvním z nich je Václav Smetáček, dirigent, který z FOKu vytvořil špičkové profesionální symfonické těleso a v jeho čele stál plných 30. let. Dalším zajímavým jménem v historii FOKu – vedle dlouhé éry Jiřího Bělohlávka v 70. a 80. letech - byl Serge Baudo, francouzský dirigent, který s ním úzce a dlouho spolupracoval od 50. let. Nakonec působil i v čele orchestru, a to v letech 2001-2006. Pražské symfoniky však uslyšíme hrát například i s dirigenty Jindřichem Rohanem a Zdeňkem Mácalem.

Spustit audio

Více z pořadu