Den s Verdim

10. říjen 2013

Speciální program v den 200. výročí narození italského operního skladatele Giuseppa Verdiho.

Vysíláme 10. října.

K tématu vysíláme průběžně po celý den, od Ronda přes Matiné po časy odpoledních hudebních pořadů. Verdimu a místům, kde žil, je rovněž věnován hlavní večerní pořad Akademie o den dřív a jeho operní árie budou zaznívat v tom týdnu ve větší míře i v dalších dnech. Na sobotu 12. října je pak připraven verdiovský Operní večer – jeho Falstaff v záznamu z milánské Scaly.vysíláme večer záznam provedení jeho Rekviem z letošního Salcburského festivalu.

Z tvorby Giuseppa Verdiho ovšem vysíláme průběžně po celý den, od Ronda přes Matiné po časy odpoledních hudebních pořadů. Verdimu a místům, kde žil, je rovněž věnován hlavní večerní pořad Akademie o den dřív a jeho operní árie budou zaznívat v tom týdnu ve větší míře i v dalších dnech. Na sobotu 12. října je pak připraven verdiovský Operní večer – jeho Falstaff v záznamu z milánské Scaly.

Viva VERDI... Pod tímto zvoláním se v době boje za samostatnost skrývalo heslo Viva Vittorio Emanuele Re D'Italia, tedy Ať žije Viktor Emanuel, král Itálie. Giuseppe Verdi, od jehož narození si připomínáme 10. října rovných dvě stě let, byl totiž díky emocionálnosti své hudby a díky jejím námětům a jejímu fungování ve společnosti významnou postavou procesu italského národního obrození a osvobození vedoucího k politickému sjednocení země.

02865694.jpeg

Tím asi nejcharakterističtějším místem, které milovníka hudby napadne, když začne uvažovat o skladateli Verdim a o tom, kde se dotknout stop jeho života, je milánské divadlo La Scala. Na této scéně mělo světovou premiéru postupně sedm z jeho bezmála třiceti oper, včetně díla prvního a posledního - Oberta a Falstaffa. Zažil zde první velký úspěch, a to v roce 1842 s operou Nabucco. Spolu s Rossinim, Bellinim a Donizettim, jejichž sochy jsou, podobně jako jeho, ve vstupním foyeru, a spolu s Puccinim, jehož busta je na prvním balkoně, patří Verdi k základním autorům repertoáru La Scaly, k základním osobnostem italské opery.

02865688.jpeg

Silnou stránku Verdiho národně zakotvených oper je italská zpěvnost. Jeho árie, to jsou bezstarostné virtuózní, snadno zapamatovatelné popěvky korunované efektními vysokými tóny, pravé ztělesnění světa italské opery 19. století, skutečné belcanto. Ale jsou to i hluboce procítěné pohledy do lidské duše, výstižné lyrické zpěvy. Vedle geniálního vhledu do nitra člověka obsahují jeho vrcholná díla i strhující davové scény a dramaticky působivé výjevy, podněcující emoce a empatii. Verdi psal dramata s velkými příběhy, které nenechávají diváka chladnými a které v Itálii souzněly se snahami o svržení nadvlády jiných zemí.

02978628.jpeg

Verdi měl předchůdce - Rossiniho, Donizettiho a Belliniho - jejichž melodie osvobodil pro bohatou službu dramatickým situacím. Je ve své tvorbě realistou, dotýkajícím se prostřednictvím soucitu až sociální kritiky, není mystikem. Ve zralém věku se směle a naprosto dokázal odpoutat od dosavadních pravidel a schémat provázejících italské opery s jejich uzavřenými pěveckými čísly. Jeho opery vůbec nejsou statickými pěveckými koncerty s jednouchými melodiemi a přiznávkovým doprovodem.

A tři poslední - Aida, Othello a Falstaff - jsou dokonce hodně odlišné i od jeho raných děl. Avšak jeden znak italskému mistru zůstává primárním, totiž základní orientace na pěveckou linku, na melodii, a to i ve výrazně psychologicky propracovaných dramatech. Přes své lidové založení byl prý spíše introvertní, tedy ne zcela typický Ital. Dosáhl uměleckých úspěchů, později přišlo i rozčarování. V pozdním věku se každopádně věnoval především hospodaření na své usedlosti v Sant´Agatě.

PROGRAM:

středa 9. října
20.00

Akademie
Kde žil a tvořil Giuseppe VerdiHudební reportáž ze severní Itálie, z Pádské nížiny, z míst, kde žil Giuseppe Verdi. Pořad vysíláme vpředvečer dvoustého výročí narození slavného operního autora.

čtvrtek 10. října
9.00
Rondo

Jubilejní rok Giuseppe Verdiho, italského operního klasika přinesl na gramofonový trhřadu nových počinů, včetně alb nejznámějších pěvců současnosti. Verdiovskou desku vydali tenoristé Piotr Beczala a Rollando Vilazón i sopranistky Anna Netrebko a Angela Gheorghiu. A právě posledně jmenovaná - světoznámá pěvkyně rumunského původu - je protagonistkou CD, které si vybrala pro hodnocení v pořadu Rondo na 10. října publicistka Věra Drápelová. Kompaktní desku Anny Netrebko s Verdiho áriemi pak představí ve svém dalším pořadu o dvatýdny později.

20.42
Verdi a česká operní pódia

Pořad Verdi a česká operní podia je reprízou diskusního podvečera vysílaného na stanici Vltava počátkem letošního roku. Nad tím, zda je v českých divadlech interpretován, hlavně zpíván, Verdi tak, jak by měl znít, se tehdy zamýšleli hudební publicisté Věra Drápelová a Jindřich Bálek s zkušeným operním pěvcem, basistou Richardem Novákem.

21.20
Giuseppe Verdi: Messa da Requiem

Záznam koncertu, který na letošním Salcburském festivalu dirigoval Riccardo Muti a na němž se s Vídeňskými filharmoniky a sborem Vídeňské státní opery podílel skvělý mezinárodní kvartet sólistů. Verdi zkomponoval 26 původních oper, k nimž bývá Requiem, mše za zemřelé, řazeno se samozřejmostí vyplývající z emotivnosti této hudby.

autor: Petr Veber
Spustit audio