Díla Leoše Janáčka, Sergeje Prokofjeva a Kryštofa Marka zazní v Rudolfinu

02176033.jpeg

Pro devátý abonentní koncert se za pultem Symfonického orchestru Českého rozhlasu objeví jeho někdejší dlouholetý šéfdirigent, dnes více než osmasedmdesátiletý Vladimír Válek.

Na programu je orchestrální operní hudba Leoše Janáčka a baletní hudba Sergeje Prokofjeva a vedle toho také premiéra současného díla - Koncertu pro anglický roh a orchestr s podtitulem Srdce zahrad od Kryštofa Marka. Koncert vysíláme z pražského Rudolfina jako obvykle v přímém přenosu.

Z díla klasiků 20. století to budou Janáčkova orchestrální suita z opery Příhody Lišky Bystroušky a výběr z orchestrálních suit z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva. V podání hobojistky Jitky Tomšíčkové pak v premiéře zazní Koncert pro anglický roh a orchestr nazvaný Srdce zahrad, jehož autorem je současný český skladatel Kryštof Marek. Celý koncert bude pod taktovkou dlouholetého šéfa Rozhlasových symfoniků Vladimíra Válka. Přímý přenos uvádí Jitka Novotná, o přestávce bude uveden publicistický příspěvek - rozhovor Evy Ociskové se skladatelem Kryštofem Markem.

Kryštof Marek (nar. 1967) se v profesionální sféře uplatňuje jako klavírista, dirigent, "jazzman" a samozřejmě též hudební skladatel. Jako dirigent několik let spolupracoval s plzeňským divadlem J. K. Tyla, nyní kmenově působí v pražském Hudebním divadle Karlín a pohostinsky diriguje Český národní symfonický orchestr, hlavně v hudbě na pomezí stylů a žánrů.

02546460.jpeg

V roce 2010 dirigoval světoznámý Metropole Orchestra na jazzovém festivalu v Haagu v rámci projektu norské zpěvačky Silje Nergaard. Jako klavíristu ho známe mj. z jazzového tria Josefa Vejvody. Jeho skladatelská činnost je velmi bohatá a široká. Aranžuje pro big bandy, zejména pro Big band sv. Blažeje, se kterým vystoupil na prestižních festivalech v Montreux a Londýně. Již v dobách Markova působení v Plzni zde byla uvedena jeho jazzová opereta Kristián II. K úspěšnému představení souboru Laterna magika Legendy magické Prahy napsal scénickou hudbu.

V prosinci 2010 uvedl s Českým národním symfonickým orchestrem své dvě kompozice - Ouverturu na motivy Jana Jakuba a symfonickou suitu Legendy magické Prahy, vytvořenou z hudby výše zmíněného divadelního představení. V listopadu téhož roku premiéroval svou Suitu č. 1 pro smyčcové kvarteto, jazzový orchestr a vokál.

Uváděná kompozice Srdce zahrad pro anglický roh a orchestr je dalším dokladem všestranného tvůrčího záběru Kryštofa Marka. Uplatnění anglického rohu -sólově zřídka užívaného nástroje - dodává kompozici zvláštní atmosféru.