Evička. Novela inspirovaná deníkem puntičkářské matky

13. listopad 2018

Na jaře roku 2015 objevila česká spisovatelka a bohemistka Zuzana Říhová na parapetu vetešnictví ve Strojnické ulici sešit v šedém kartonovém pouzdře se zlaceným monogramem E. A. na deskách. Prvorepublikové deníkové zápisky jedné puntičkářské a úzkostlivé matky, které našla uvnitř, ji zaujaly natolik, že na nich vystavěla svůj první román.

Deníkové zápisky mladé matky, které se roku 1936 narodila dcera Eva, autorka obalila nelineárním předivem vyprávění a vytvořila tajuplný příběh jednoho domu na kraji parku v předvečer druhé světové války. Věcné deníkové záznamy zachycující růst a pokroky dítěte mísí s osudy jednotlivých postav a s jemnou ironií konstruuje zvláštní svět muže, ženy, kojné, služky i strýce Oldřicha.

Relativita v Řeznické. Albert Einstein se potkává s dcerou, o které svět dlouho nevěděl

Miroslav Táborský v roli Alberta Einsteina

Pražské Divadlo v Řeznické chystá už druhý text amerického dramatika a filmového scenáristy Marka St. Germaina. Autor vyšel z literatury faktu a zaměřil se na vědeckou ikonu - Alberta Einsteina.

„Literární potenciál jsem tam zpočátku neviděla, protože tam žádný není. Jedná se o zápisky, které matka psala pro své dítě. Veškeré záznamy se týkají toho, co dítě jí, kolik váží a co vylučuje. Jsou velmi tělesné, nejsou tam emoce, nenalezneme tam žádné svědectví vnitřního světa, žádné niternosti, které by člověk očekával. Je v tom určitá syrovost, která mě na tom bavila.“

Příběh je zasazený do doby před a během druhé světové války, odehrává se mezi lety 1936-1940. „Je to sice kniha, která se týká druhé světové války, ale motiv ohrožení je tam vyobrazen spíše metaforicky. Nechtěla jsem se dotýkat pojmů jako holocaust a podobně. Doufám, že je to novela, která má nadsázku, vtip a humor a ukazuje válečné prožitky z úplně jiné perspektivy.“

Digitální technologie ovládají naše životy. Málokdo ale ví, co se děje za oponou, říká Jussi Valtonen

Jussi Valtonen

Nezadržitelný rozvoj moderních technologií, problémy současné vědy nebo komplikovanost partnerských vztahů. I to jsou témata, která v románu „Oni nevědí, co činí", otevírá finský prozaik a neuropsycholog Jussi Valtonen.

Zuzana Říhová debutovala básnickou sbírkou Pustím si tě do domu, novela Evička je jejím prvním prozaickým textem. „Nerozlišuji jazyk básnický a jazyk prozaický, což je na textu možná vidět. Myslím ale, že tento příběh to unese. Práci samotnou jsem vnímala jako čirou radost, moc jsem si užívala snění a zaznamenávání obrazů, které vidím.“

Prozaický debut české spisovatelky a bohemistky vydalo na podzim nakladatelství Dauphin.

Spustit audio