Festival Varhany znějící připomene významného varhaníka Josefa Ferdinanda Norberta Segera

21. září 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02516381.jpeg
0:00
/
0:00

Již pošesté se ve Slaném a jeho širším okolí uskuteční mezinárodní varhanní festival Varhany znějící. Vystoupí na něm umělci z České republiky, Litvy, Polska a Německa. Letošní ročník si připomene 300. výročí narození významného českého varhaníka Josefa Ferdinanda Norberta Segera a představí památné varhany ve Slaném a Zlonicích.

Festival ale nabídne nejen varhanní hudbu: „Snažíme se někdy postavit varhany do kontrastu s jiným nástrojem a tentokrát to bude s hammerklavírem, na který zahraje Petra Matějová. Na varhany s ní vystoupí Marek Toporowski z Polska,“ říká umělecký ředitel festivalu, varhaník, pedagog a organolog Pavel Černý. Na programu bude také vystoupení litevského varhaníka Balyse Vaitkuse v sobotu 8. října ve Zlonicích, který přednese také několik skladeb od v Česku ne příliš známých litevských autorů. „Interpretům dáváme zcela volnou ruku a nic jim neurčujeme. Jediné, co si přejeme, aby pokud možno interpreti z cizích zemí přivezli také nějakou hudbu své země,“ dodává Černý.

Festival začíná 1. října 2016 a potrvá do 12. října. O programu festivalu hovořila s jeho uměleckým ředitelem Pavlem Černým Alena Maršíková Michálková.

Čtěte také

autor: Josef Zedník
Spustit audio