Filharmonie Brno uvedla pod taktovkou Petra Altrichtera „superbrněnský“ program

28. únor 2016

Záznam koncertu z konce letošního ledna, jímž Český rozhlas přispěl do mezinárodní hudební výměny EBU. Na programu jsou vedle hudby Bohuslava Martinů dvě partitury úzce se vážící k Brnu - Filharmonické tance Jana Nováka a výběr z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva.

Vysíláme 29. února ve 20:00.

Český rozhlas 28. ledna 2016 zaznamenal v Janáčkově divadle, pro vysílání na Vltavě a v síti partnerských rozhlasů Eurorádia, koncert Filharmonie Brno, který dirigoval Petr Altrichter. Na programu byla hudba mající souvislost s Brnem - suita z Prokofjevova baletu Romeo a Julie, který tam měl ve 30. letech světovou premiéru, a Filharmonické tance brněnského skladatele Jana Nováka – a k tomu Paraboly Bohuslava Martinů, Novákova učitele. Záznam koncertu, který nesl název Brněnské variace, vysíláme 29. února.

První skladbou jsou Filharmonické tance, které Jan Novák věnoval brněnské filharmonii - orchestru založenému před 60 lety, v roce 1956. Jan Novák studoval v Brně a v roce 1947 absolvoval stipendijní pobyt v USA u Aarona Coplanda a Bohuslava Martinů, který ho výrazně ovlivnil. V šedesátých letech byl spoluzakladatelem "Tvůrčí skupiny A". Netajil se svými uměleckými a občanskými názory a dostal se do střetů s oficiálními autoritami. V srpnu 1968 byl s Kühnovým smíšeným sborem v zahraničí a zpět do vlasti už se nevrátil. Žil s rodinou a tvořil postupně v Dánsku, Itálii a Německu.

Druhou skladbou večera byly Paraboly Bohuslava Martinů, dílo z roku 1958, z období, kdy Martinů už byl americkým občanem. Má tři části, první dvě uvádějí citáty ze Saint-Exupéryho Citadely. První je Podobenství o sochaři. Druhé je Podobenství o zahradě. Skladbu uzavírá Podobenství o labyrintu, ve kterém jsou jako motto použity úryvky ze vstupní scény Neveuxovy hry o Ariadně.

Koncert uzavřel výběr z baletních suit Romeo a Julie od Sergeje Prokofjeva. Balet měl světovou premiéru 30. prosince 1938 v brněnském Zemském divadle. Dramatická čísla se střídají s lyrickými a jejich pořadí je pro tento program následující: Montekové a Kapuleti, Dívenka Julie, Masky, Romeo a Julie, Tybaltova smrt, Romeo a Julie před rozloučením a Romeo u Juliina hrobu. Večerní program doplňuje rozhovor s dirigentem Altrichterem.

Záznam už byl 8. února vysílán v rámci Koncertní sezóny Eurorádia a dostal se tak k posluchačům v Bulharsku, Chorvatsku, Litvě, Rakousku, Řecku, Španělsku a v Německu, tam na vlnách Hessenského a Sárského rozhlasu a Deutschlandradia Kultur Berlin.

autor: Petr Veber
Spustit audio