Finále soutěže New Talent

7. říjen 2013

V přímém přenosu z Bratislavy zprostředkujeme závěrečné klání mladých interpretů v mezinárodní soutěži New Talent, pořádané Evropskou vysílací unií.

Jsou mladí, nadaní, ve svém oboru pomalu rozjíždějí hudební kariéru a chtějí se uplatnit na prknech, která znamenají svět. Řeč je o účastnících soutěže New Talent, kterou každoročně pořádá v Bratislavě Evropská vysílací unie. Buďte s trojicí interpretů při jejich finálovém vystoupení a zkuste si tipnout, koho porota vyhlásí vítězem soutěže!

Soutěž mladých hudebníků New Talent pořádá Slovenský rozhlas ve spolupráci s Evropskou vysílací unií EBU. Soutěž byla založena v roce 1969 Bratislavským hudebním festivalem a Mezinárodní hudební radou pod názvem Mezinárodní fórum mladých interpretů. Jejím hlavním úkolem bylo a dodnes je podporovat mladé interprety ve vysílání. Od roku 2003 nese název New Talent, koná se v Bratislavě a je součástí mezinárodního hudebního festivalu Bratislavské hudobné slávnosti.

Do soutěže navrhují jednotlivé kandidáty rozhlasové stanice sdružené v Evropské vysílací unii EBU nebo národní výbory Mezinárodní hudební rady IMC nebo Evropské hudební rady EMC. Z jejich nahrávek vybere porota kandidáty, kteří postoupí do semifinálového 2. kola, kde vystoupí před porotou. Semifinálové kolo je vysíláno živě prostřednictvím EBU (letos je to 4. listopadu vpodvečer).

Českou republiku na letošním ročníku soutěže New Talent zastupuje v semifinále klarinetista Jan Czech. V současnosti studuje na Gymnáziu a Hudební škole hlavního města Prahy. Jeho vystoupení nabízíme k poslechu živě 4. října od 17 hodin. Finále soutěže New Talent se koná 7. října, Český rozhlas Vltava ho nabídne ve 20 hodin v přímém přenosu. Tři postupující kandidáti z 2. kola soutěže vystoupí v Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě společně se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu, který bude řídit Pawel Przytocki.

Výsledky se dozvíte po skončení pořadu Depozitář Hudební galerie.

Spustit audio