Hana Maciuchová jako Eliška Krásnohorská ve vzpomínkách na Bedřicha Smetanu

16. únor 2021

V pravidelné řadě archivních pořadů v pátek v 19:00 budeme od 5. března vysílat seriál s Hanou Maciuchovou.

Není to tak dlouho, co jsme se rozloučili s paní herečkou Hanou Maciuchovou. Ráda spolupracovala s rozhlasem, a v roce 1999 svolila ztvárnit hlasem Elišku Krásnohorskou, libretistku řady operních libret. Vzpomínky, které Eliška Krásnohorská zanechala, patří především Bedřichu Smetanovi, pro kterého napsala texty k operám Čertova stěna, Hubička, Lumír, Tajemství a Viola. O Smetanovi napsala nejen řadu vzpomínkových článků, ale také knížku, nazvanou Bedřich Smetana, Nástin života a působení jeho umělecké, vydanou roku 1885.

Logo

Krásnohorská se se Smetanou seznámila jako šestnáctiletá, první spolupráci však navázali až po šesti letech, v roce 1870. Byl to vztah uměleckých spolupracovníků a stejně tak vzájemně se respektujících a názory si blízkých lidí. Krásnohorská byla přímým svědkem vzrůstající Smetanovy slávy a pronikání jeho díla nejen na česká operní a koncertní pódia, ale i do ciziny. Sama, přestože měla na skladatelových úspěších často velký podíl, zůstávala v pozadí. Výběr ze vzpomínek na Bedřicha Smetanu upravil pro rozhlas dr. Oldřich Pulkert z autorčiných časopiseckých článků, které byly v její konečné redakci otištěny v obsáhlém vydání jejích vzpomínek, které v roce 1927 připravil literární historik Ferdinand Strejček. Dr. Odřich Pulkert doplnil rozhlasovou podobu textů o zasvěcený komentář a vzpomínky samozřejmě doprovází hudba Bedřicha Smetany. Spolu s Hanou Maciuchovou v režii Jana Tůmy hovoří Rudolf  Pellar a Jan Vlasák. Cyklus byl natočen a vysílán na stanici Český rozhlas Vltava v roce 1999.

Básnířka, libretistka, spisovatelka a překladatelka Eliška Krásnohorská, vlastním jménem Eliška Pechová, se narodila roku 1847 v Praze a tam také roku 1926 zemřela.

Vysíláme od 5. března každý pátek v 19:00

Spustit audio