Jubilantka Soňa Červená

03467998.jpeg

Při příležitosti devadesátin někdejší významné mezzosopranistky a dodnes aktivní divadelní umělkyně (narozené 9. 9. 1925), vysílá stanice Vltava nahrávku Bizetovy Carmen se Soňou Červenou v titulní roli. Herečka a pěvkyně působila po léta v zahraničí, v roce 1962 emigrovala do Západního Berlína.

13.00 Euphonia
Se Soňou Červenou nejen o češtině hovoří Jana Vašatová.

03467996.jpeg

V pravidelné programové řadě Euphonia se posluchači 5. září setkají se Soňou Červenou, umělkyní a osobností, která má dar zapůsobit na každého, kdo se s ní třebas jen letmo setká. Světová mezzosopranistka začínala jako Káča v Divotvorném hrnci Osvobozeného divadla, po celém světě pak slavila úspěchy jako jedinečná Bizetova Carmen - a kde mohla, prosazovala hudbu své vlasti a pomáhala zahraničním kolegům s tou hroznou řečí, jakou pro ně je čeština, nebo specifické vyjadřovací prostředky Leoše Janáčka.

Jak je to se zpívatelností našich oper v originále? Je čeština opravdu tak těžká? Co dělalo a dělá světovým pěvcům největší potíže? Jak vše funguje na světových operních scénách? O tom hovořila se Soňou Červenou, která se v těchto dnech dožívá neuvěřitelného životního jubilea, redaktorka Jana Vašatová. Český rozhlas Vltava v sobotu 5. září.