Komorní koncert s violoncellistkou Michaelou Fukačovou

16. březen 2014

Michaela Fukačová, jedna z nejvýznamnějších violoncellistek současnosti, se prosadila mezi světovou elitu už v 90. letech minulého století, kdy debutovala v řadě světových metropolí.

Odborná kritika nešetří superlativy nad výrazovou hloubkou její hry, jedinečně oduševnělým projevem a schopností uchvátit posluchače intenzivní niternou výpovědí. Raketový start této brněnské rodačky, která se po předchozím studiu klavíru ke hře na violoncello dostala až ve svých 14 letech, umožnily rychle za sebou jdoucí úspěchy v prestižních soutěžích.

Je laureátkou Pražského jara, mezinárodních soutěží P. I. Čajkovského v Moskvě, v holandském Scheveningenu, nositelkou ceny L. Rose z violoncellové soutěže W. Naumburga v New Yorku, ale i řady československých cen a zvláštních uznání za nejlepší provedení děl Antonína Dvořáka nebo soudobých skladatelů.

Absolventka brněnské Konzervatoře a pražské AMU, sólistické třídy Královské konzervatoře v Kodani, rozvíjela dále svůj mimořádný talent v Londýně u W. Pleetha a dalších legendárních violoncellistů. Za nejpřínosnější považuje svá soukromá studia u M. Rostropoviče.

Michaela Fukačová už řadu let žije v Dánsku, zůstává však stále v kontaktu s českým kulturním prostředím. Nezapomenutelnou kapitolu jejího uměleckého života znamenala léta spolupráce s mimořádnou osobností Josefa Suka, především při provedeních Brahmsova Dvojkoncertu pro housle a violoncello, v komorní hudbě oba umělce doplnili pianisté Josef Hála nebo Jan Panenka.

Stovky koncertů, festivalových vystoupení i rozhlasových, televizních a gramofonových záznamů Michaely Fukačové je spojeno se jménem excelentního klavíristy Ivana Klánského. K nejzáslužnějším patří vysoce ceněná, avšak v naší zemi neznámá první kompletní nahrávka violoncellového díla Bohuslava Martinů. Bohatá je i spolupráce s předními českými orchestry, například se Státní filharmonií Brno s níž absolvovala řadu zahraničních zájezdů nebo s Českou filharmonií, která ji pozvala jako sólistku na japonské turné, pořádané při příležitosti 100. výročí trvání tohoto předního českého uměleckého souboru.

00994755.jpeg

Kromě širokého záběru základních děl světové violoncellové literatury se umělkyně s nadšením ujímá zapomenutých skladeb starých mistrů. Po dvou stoletích v novodobé premiéře oživila dnes velmi ceněný Violoncellový koncert C dur Pavla Vranického. Svou osobitou hrou inspirovala přední dánské autory k tvorbě nových koncertů, Michaele také často věnovaných. Pro newyorské nakladatelství Bridge Records natočila violoncellový koncert „Anima“ Poula Ruderse, inspirovaný dílem C. G. Junga, pro vydavatelství Dacapo Violoncellový koncert Hermana D. Koppela, v roce 2009 premiérovala Koncert Anderse Koppela a v roce 2012 Koncert Jespera Kocha s názvem „Dreamscapes.“ Její nahrávka violoncellového koncertu amerického skladatele Petera Liebersona „Six realms“ získala v USA roce 2006 cenu „Gramophon award“ a o rok později se rovněž v USA dostala do nominace pěti nejúspěšnějších nahrávek „Nejlepší klasické album roku“. Na české půdě získala cenu za nejlepší sólistický výkon roku nahrávkou Myslivečkova Koncertu C dur při příležitosti konání prvního ročníku Grammy classic v Praze 1996.

Brněnské publikum mělo sváteční příležitost uvítat v listopadu roku 2013 na pódiu Besedního domu Michaelu Fukačovou v komorním recitálu s klavíristkou Renatou Ardaševovou. Díky rozhlasovým mikrofonům si tuto hudební událost vychutnají i posluchači Českého rozhlasu Vltava v nedělním odpoledni. V obdivuhodně vyzrálé interpretaci zněla atraktivní díla violoncellové literatury. Nepochybně zaujme Sonáta op.40 Dmitrije Šostakoviče, známá Sonáta Césara Francka nebo virtuózní Pezzo capriccioso op.62 Petra Iljiče Čajkovského.

Záznam koncertu uslysíme v neděli 16. března od 14:15

autor: Jan Hlaváč
Spustit audio

Více z pořadu