Koncert houslistky Sophie Jaffé

16. září 2013

Atmosféru jednoho z nejzdařilejších koncertů letošního jubilejního ročníku festivalu Janáčkovy Hukvaldy zachycuje záznam vystoupení houslistky Sophii Jaffé a klavíristy Björna Lehmana.

Vysíláme 16. září od 20:00 hodin.

Vystoupili 19. července tohoto roku v refektáři Piaristického kláštera v Příboře, nedaleko obce Hukvaldy, kde se narodil Leoš Janáček. Až z bezprostřední blízkosti mohli posluchači sledovat doslova tanec s houslemi, tak naplno se Sophia Jaffé ponořila do hry. Mladá, krásná, ohnivá, charismatická žena s bravurní technikou a zvukově uvolněnou, přitom přísně soustředěnou hrou si získala posluchače od prvních taktů Beethovenovy Sonáty pro housle a klavír č. 6 A Dur.

Pro některé návštěvníky posluchačsky náročnější druhá houslová sonáta Bély Bartóka vyvolala v provedení Sophie Jaffé velké odezvy. Nehraje se příliš často, tak si jen připomeňme, že Béla Bartók napsal tuto skladbu v roce 1922 pro houslistku Jelly Aranyi, klavírní part pak sám pro sebe. Sophia Jaffé zavítala po přestávce do období romantismu a předvedla své pojetí Sonáty pro housle a klavír A dur Césara Francka, kterou skladatel věnoval Eugenu Ysayovi. Nutno podotknout, že souhra obou hráčů byla perfektní. V roce 2009 vydali společné debutové album a od té doby hrají spolu velmi často.

Sophia Jaffé je v poslední době v České republice velmi populární. Např. do Ostravy přijela poprvé v roce 2008 a už se o ní mluvilo jako o fenomenálním talentu. To jí bylo 28 let. V Domě kultury města Ostravy hrála tenkrát v rámci Janáčkova máje Chačaturjanův Koncert pro housle a orchestr d moll, který za přispění Janáčkovy filharmonie Ostrava zazní v závěru pondělní Koncertní sezóny také.

Sophia Jaffé je z Berlína, kde absolvovala Hudební akademii Hanse Eislera a kde také hned vyučovala. Přestěhovala do Frankfurtu, kde učí na tamní hudební akademii a odkud vyjíždí koncertovat do celého světa. Záznam vystoupení dvou koncertů Sophie Jaffé v moravskoslezském kraji začíná na vlnách Vltavy 16. září od 20 hodin.

autor: spis
Spustit audio