Koncert ke Dni studenstva - přímý přenos z Rudolfina

Galerie Rudolfinum

17. listopadu si připomínáme nejen události, které zahájily v roce 1989 sametovou revoluci a vedly k pádu komunismu, ale také události z roku 1939 a Mezinárodní den studentstva. K této příležitosti stanice Vltava nabízí přímý přenos z pražského Rudolfina. Na slavnostním koncertě se představí jako hudebníci studenti - Orchestr Nadačního fondu Harmonie, Orchestr Trmikus, Letní orchestr mladých a další nadšení mladí hudebníci a zpěváci. Večerem provází Tomáš Černý.

Vysíláme 17. listopadu v 19:30.

Na letošním Koncertě ke Dni studentstva se představí aktivní mladí lidé (včetně dětí), kteří se věnují hudbě, a přitom ne v běžných vodách či s podporou obvyklých hudebně vzdělávacích institucí. Vedle sebe (a v závěru koncertu i společně) tak vystoupí Letní orchestr mladých, postavený na zájmu, aktivitě a nadšení studentů scházejících se každé léto, aby spolu hráli Schuberta, Smetanu, Dvořáka či Martinů; dále Orchestr Trmikus (a jeho sólisté), který funguje na základní škole v Trmicích, pověstné naplňováním ideálu inkluzivního vzdělání (a nominované právě za toto na letošní cenu Roma Spirit 2015); a do třetice Orchestr Nadačního fondu Harmonie, který vnáší do České republiky myšlenky venezuelského projektu El Sistema a spolu s ním věří, že je možné měnit životy dětí hudbou - dětem bez rozdílu umožňuje navštěvovat výuku hudebního nástroje, budovat orchestr a stát se nepostradatelnou součástí společenství, kde má každý své místo.

01038579.jpeg

Program koncertu k Mezinárodnímu dni studentstva slibuje pestrý výběr hudby všech žánrů. Vedle drobnějších skladeb je to z repertoárových stálic Vltava Bedřicha Smetany nebo Nedokončená symfonie Franze Schuberta.

Mezinárodní den studentstva byl vyhlášen Mezinárodní studentskou radou v roce 1941 v Londýně při příležitosti druhého výročí tragických událostí, k nimž došlo v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava v souvislosti s tichou demonstrací k výročí 21 let od vzniku samostatného Československa. Shromáždění studentů na Václavském náměstí bylo potlačeno pořádkovou policií a jednotkami SS. Během toho byl postřelen student medicíny Jan Opletal, který později následkům zranění podlehl. Po jeho pohřbu dne 15. listopadu se uskutečnila demonstrace proti okupaci, která byla brutálně rozehnána. Následujícího dne se v Berlíně konala porada za účasti Adolfa Hitlera, kde bylo rozhodnuto o uzavření českých vysokých škol na dobu tří let, zatčení a popravení vedoucích představitelů studentské organizace a internace stovek studentů v koncentračních táborech. K rozsáhlému zatýkání došlo v noci z 16. na 17. listopadu 1939.