Koncertní sezóna Slovenské filharmonie

Libor Pešek

V týdnu akcentujícím na Vltavě slovenskou kulturu věnujeme úterní večer 29. října ukázkám z koncertních aktivit Slovenské filharmonie. Z rozhlasového archivu vybíráme snímky mající českou vazbu.

Ze slovenské hudby zazní Symfonická fantasie na B-A-C-H od Eugena Suchoně (1908-1993), skladba pro smyčcový orchestr, bicí a varhany využívající čtyřtónový motiv, který je zároveň kryptogramem příjmení Johanna Sebastiana Bacha. Varhaník Ferdinand Klinda a dirigent Ladislav Slovák dílo se Slovenskou filharmonií natočili v pražském Rudolfinu na Týdnu nové tvorby v roce 1973. Dále jsme vybrali nahrávky Libora Peška, letošního osmdesátníka, a Zdeňka Košlera, jehož život se uzavřel v roce 1995 ve věku 67 let. Jde o dva české dirigenty, kteří s bratislavským orchestrem v minulosti úzce spolupracovali, a pod jejich taktovkou zazní hudba Jeana Sibelia a Bély Bartóka.

Sólistou Sibeliova Koncertu pro housle a orchestr d moll je Dmitrij Sitkovetskij - jde o Košlerův rozhlasový snímek z Bratislavských hudebních slavností z roku 1990. Sólistkou Bartókova Koncertu pro violu a orchestr je Tabea Zimmermann. Tato nahrávka, kterou pořídil Libor Pešek, je z Mezinárodní tribuny mladých interpretů při Bratislavských hudebních slavnostech a pochází z roku 1985.

Slovenská filharmonie byla založena v čase Československa v roce 1949 a u jejího zrodu stáli Václav Talich a Ľudovít Rajter. Na jejím uměleckém profilování se pak podíleli mimo jiné Tibor Frešo, Ladislav Slovák, Libor Pešek, Vladimir Verbickij, Bystrík Režucha, Aldo Ceccato, Vladimír Válek, Peter Feranec, Leoš Svárovský a Jiří Bělohlávek. Nyní vede orchestr Emmanuel Villaume. V letech 1991 - 2001 byl šéfdirigentem tělesa Ondrej Lenárd, nynější šéf Symfonického orchestru Českého rozhlasu.