Laureáti Pražského jara - hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková a varhaník Pavel Svoboda

Varhany v evangelickém kostel v Děčíně

Pořad Akademie věnujeme dvěma mladým českým hudebníkům, kteří výrazně uspěli v letošní mezinárodní interpretační soutěži festivalu Pražské jaro.

Hornistka Kateřina Javůrková a varhaník Pavel Svoboda. Co mají společného? Jsou posluchači Hudební fakulty AMU v Praze, Kateřina studuje u Zdeňka Divokého a Radka Baboráka, Pavel u Jaroslava Tůmy. Oba úspěšně absolvovali řadu domácích i zahraničních soutěží, letos v květnu mezinárodní interpretační soutěž Pražské jaro, v níž získali laureátský titul.

Pražské jaro, Rudolfinum

Kateřina Javůrková spolupracuje s Českou filharmonií, je členkou Pražské komorní filharmonie, Pavel Svoboda působí v souboru Barocco sempre giovane, je také uměleckým ředitelem hudebního festivalu F. L. Věka. Stručný náznak hudební činorodosti obou laureátů nevypovídá dostatečně o jejich interpretačním umění, o nakažlivém zaujetí hudbou, nenahradí poslech rozhlasového záznamu jejich soutěžních vystoupení na Pražském jaru.

02883963.jpeg

Akademii proto rozezní lesní roh a varhany v kompozicích G. Ph. Telemanna, W. A. Mozarta, J. S. Bacha, M. Dupré, C. M. Widora i v povinných soutěžních skladbách Eduarda Douši a Otomara Kvěcha. Jak se novinky mladým umělcům hrají a líbí? Odpověď na danou otázku zajímá nejen posluchače, ale také autory, protože život jejich tvorby závisí na zájmu interpretů.

Mezinárodní soutěž Pražské jaro si po léta udržovala pověst soutěže špičkové a titul laureát Pražského jara znamenal nepřehlédnutelnou osobnost velkého hudebního světa, kterou zvaly na svá pódia světové festivaly, orchestry, školy. Jak vnímají tuto tradici prestiže a vysoké úrovně mladí interpreti? Je to jen nostalgický závan historie, nebo stále poutavá a trvalá hodnota, o niž stojí za námahu usilovat? Pro odpovědi si nalaďte vltavskou Akademii 27.11. ve 20 hodin. Její hosté - hornistka Kateřina Javůrková a varhaník Pavel Svoboda - jsou už dnes mimořádné osobnosti naší mladé umělecké generace.