Nezatracujte soudobou hudbu! Poznejte tvorbu našich současníků - Temla, Filase, Bartoně a Gemrota

Jejich díla přednesou v doprovodu rozhlasových symfoniků varhaník Aleš Bárta, světoznámý trumpetista Otto Sauter, který Koncert pro piccolo trubku Juraje Filase inicioval a při světové premiéře provedl, dále saxofonista Jiří Hlaváč a klarinetista Irvin Venyš. U dirigentského pultu stane Marek Šedivý.

Přímý přenos vysíláme 8. února v 19:30.

PROGRAM:
Jiří Teml (1935): Koncert pro varhany a orchestr č. 3 „Te Deum laudamus“
Juraj Filas (1955): Koncert pro piccolo trubku a orchestr
Hanuš Bartoň (1960): Koncert pro altsaxofon, klarinet a orchestr / světová premiéra
Jiří Gemrot (1957): Symfonie č. 2

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Marek Šedivý, dirigent

Sólisté
Aleš Bárta, varhany
Otto Sauter, piccolo trubka
Jiří Hlaváč, altsaxofon
Irvin Venyš, klarinet

Večer zahájí Koncert pro varhany č. 3 „Te Deum laudamus“ od Jiřího Temla (1935), dlouholetého rozhlasového redaktora a dramaturga. Jako mladý hudebník varhaničil na několika kůrech v západních Čechách, posléze pro tento nástroj napsal řadu kompozic, v nichž díky hluboké znalosti i citlivosti nápaditě využil barevných možností varhan i orchestru.

VSTUPENKY: Teml / Filas / Bartoň / Gemrot

Juraj Filas (1955) se ve svých uměleckých postojích otevřeně hlásí k tradici nejlepších mistrů evropské hudby. Jeho tvorba se často uvádí v zahraničí (docela nedávno např. v Carnegie Hall), je tam oblíbená a pozitivně oceňovaná. Koncert pro piccolo trubku a orchestr jistě zaujme i vás.

V širokém spektru kompozic Hanuše Bartoně (1960) najdeme vedle děl opřených o hudební tradici i skladby experimentující. Koncert pro altsaxofon, klarinet a orchestr zazní v premiéře. Na výsledné podobě sólových partů se aktivně podíleli oba sólisté, pánové Hlaváč a Venyš.

Čtěte také

Ve finále to bude náš další rozhlasový kolega, hudební režisér a pedagog Jiří Gemrot (1957), resp. jeho Druhá symfonie. Podle slov autora je poklonou hudbě dob vzdálených, konkrétně čtyřvěté cyklické formě.

Abychom vás na večer v Rudolfinu náležitě naladili, rádi vás odkazujeme na rozhovor s posledním ze jmenovaných skladatelů. Jiří Gemrot se v něm mj. obsáhle zamýšlí nad otázkou, proč se publikum bojí soudobých autorů?

Vy se jich, doufejme, nebojíte. Hold českým autorům společně složíme v pondělí 8. února od 19.30 ve Dvořákově síni Rudolfina.