Od května Vltava vysílá podle nového schématu

11. březen 2014

Přehled změn a nových pořadů od 5. května 2014.

NOVÉ A UPRAVENÉ POŘADY:

Ad libitum
Concerto & Concertino
Fortissimo
Hudební fórum
Hudební fórum Speciál
Hudební galerie
Kabinet
Nedělní koncert
Preludium
Ranní koncert
Rondo
Slovo o divadle – Operní magazín
Slovo o literatuře
Slovo o filmu
Slovo o designu
Slovo o historii
Telefonotéka

Čtěte také

Logiku jeho skladby programového schématu vysvětluje šéfredaktor stanice Lukáš Hurník:
Novým programem se – jako vltavským řečištěm – žene vlna, od rána do večerních hodin. Její první fázi dominují informace, dozvíme se kde se v kultuře co děje a jaké to je. Druhá fáze otevírá prostor pro setkávání s lidmi, kteří žijí kulturou. V odpoledním vysílání přineseme poučení – nabízíme nové pohledy, kontexty, otevíráme obzory. Poslední čtvrtá fáze představuje umění. Začíná osmou hodinou večerní a přináší rozhlasové hry, špičkové hudební přenosy i komponované večery.“

Slavíme 50 let
Psal se červen roku 2002. Kde už to je… Vltava začala vysílat podle nového programového schématu. Ta změna byla poměrně radikální: rozvržení programu se zpřehlednilo, každý den se ve stejnou hodinu vysílalo totéž.

03112544.jpeg

Začala Čajovna pro mladé publikum, publicistické Spektrum (dnešní odpolední Mozaika) s etnickou hudbou, moderované hudební Matiné, přišla nová generace hlasatelů. Na změnu jsme svět upozornili masívní propagační kampaní s televizním spotem, v němž byla půvabná slečna masírována v rytmu Smetanovy Vltavy, protože Vltava „vám udělá dobře“.

03112543.jpeg

Uplynulo 12 let a svět kolem nás, zvláště ten kulturní, se změnil. Vyrostla nová generace posluchačů, která „nemá čas“. Přinejmenším ne na vyhledávání pořadů v Týdeníku rozhlas a na internetu, na opravdu soustředěný poslech her, oper a oratorií. Jsme rádi, že se v publiku Vltavy objevili mladší lidé, vysokoškoláci v nejaktivnějším věku, jsme šťastni, že nás neopouštějí ani dlouhodobě věrní posluchači, kteří ještě čas mají, ale jejich životní rytmus se pod tlakem doby též mění. Mění se i instituce Český rozhlas, má novou strukturu, vnitřní pravidla, priority a pracovní postupy. Navíc letos slavíme 50 let od faktického založení kulturní stanice ČRo. V roce 1964 totiž začal vysílat III. program Československého rozhlasu profilovaný jako program pro náročného posluchače.

Tato numerologicko-astrologicky příhodná konstelace nás vedla k zamyšlení, jak program Vltavy ještě lépe přizpůsobit potřebám posluchačů a podmínkám, které panují v mediálním světě. Od 5. 5. bude Vltava vysílat podle nového schématu. Z programu zmizí některé specializované pořady, jejich obsah se však přelije do velkoryseji koncipovaných bloků, vesměs živě vysílaných, takže do nich budete moci přispět i vy, posluchači.

02147287.jpeg

Tak například každý všední den budeme od 9.50 do 11.30 živě vysílat Telefonotéku, pořad s hostem nebo hosty, s klasickou hudbou, s možností telefonovat ze studia i do něho, psát připomínky a tak dále. Jaký je záměr? Dnes to funguje tak, že vyjde-li zajímavé CD, dáme ho recenzentovi, ten napíše kritiku, přijde do studia přečte ji, k tomu dodáme hudbu a odvysíláme jako pořad Rondo. V novém schématu už dopolední Rondo nebude (nových CD už ostatně nevychází tolik jako před dvanácti lety), ale osobnosti, které se na CD podílely, pozveme do studia, vyslechneme nahrávku společně s nimi, recenzentovi zavoláme, aby řekl, co si o CD myslí, a interpreti budou moci třeba i oponovat. Další ohlasy přijdou mailem a telefonicky od vás, posluchačů. Jiné Telefonotéky budou monotematické, další vysílané z regionů, další odvysíláme s účastí publika z nově rekonstruovaného studia 2 na pražských Vinohradech.

Titul Rondo ale nezmizí. Večerní nedělní pořad, jehož dnešní název CD-Laser už zní trochu úsměvně, překřtíme na Rondo a budeme se v něm hloubkově věnovat vážnohudebním nahrávkám na všech nosičích – od vinylu přes CD a Blu-ray až po internetové streamy. Po poledních zprávách rozvineme široké plátno Hudební galerie. Díky velkorysému, téměř tříhodinovému prostoru tu budeme moci vysílat celé koncerty z domova i zahraničí, stavět dramaturgické oblouky od jednodušších skladeb k obědu až k symfoniím k svačině... Od toku hudby si uprostřed Hudební galerie odpočineme během veršované „přestávky“. Tvůrcům hudby 20. a 21. století bude i nadále svěřen čas před půlnocí, který se ale v pátek rozroste do skutečného „fóra“, kde budou skladatelé i jejich interpreti svou práci osobně představovat.

02722561.jpeg

Nové schéma nemění poměry mezi slovem a hudbou, ani mezi hudebními žánry. Jazzofon bude už od 9.00. Pro jistotu jsme uskutečnili průzkum, jestli to pro vesměs ponocující jazzmeny není příliš brzo, ale prý není. Jazzové budou také víkendové noci.

02719820.jpeg

Nejposlouchanějším pořadem Vltavy je Četba na pokračování.Ta samozřejmě zůstane na svém místě v 18.30, ale vymysleli jsme jí malou „sestřičku“. Každý všední den v 9.30 budeme vysílat dopolední četbu fejetonů, povídek, malých dramatických útvarů, jejichž společným znakem bude humor, lehký filozofický nadhled, který dnes všichni tolik potřebujeme. Novou podobu dostane nedělní pořad Souzvuk. Zbývá se zmínit o publicistice.

03028952.jpeg

Ranní Mozaika zůstává beze změny, ale ta odpolední se posune na 16.00. Je to přece jen lepší čas pro ty, kteří se vracejí z práce a uvažují, jakým způsobem strávit večer. V Mozaice se dozvědí vše o aktuálním kulturním dění. Sobotní Víkendovou přílohu chceme zaměřit co nejvíce na „životní styl“, jistěže ve vltavském duchu. Budeme poznávat domácí i cizí kraje s jejich historií, módou, zvyklostmi, zajímavostmi, architekturou, ochutnávat skvosty gastronomické, vinařské, čajové, kávové, ba i na dobrý doutník se dostane. I ten může být součástí kultury. V 17.00 se pak budeme v pořadu Slovo o… publicisticky věnovat každý den jednomu oboru, který dělá Vltavu Vltavou: literatuře, hudbě (včetně opery), historii, výtvarnému umění, filmu, divadlu a náboženství. Mapa vltavského vysílacího schématu bude mít také jedno „bílé místo“.

Ondřej Havelka

V neděli dopoledne po 9.00 vznikne volný čas, který budeme zaplňovat až na poslední chvíli na základě vašich přání, aktuálních událostí, ohlasu. Drazí posluchači, dobře si uvědomujeme, že jakýkoli zásah do léta upevňovaných zvyklostí může někomu narušit denní rytmus. Za to se omlouváme. Myslíme si ale, že vysílání Vltavy bude od května pro posluchače mnohem pohodlnější. To obrovské množství obsahu, které stanice vysílá, budeme nabízet přehlednějším způsobem. A navíc se tu otevře řada možností, jak propojit nejen posluchače s Vltavou, ale také mezi sebou. Živé vysílání umožní, aby milovníci umění, roztroušení po všech koutech naší kulturně nepříliš vzkvétající země, začali díky Vltavě tak trochu patřit k sobě.

autor: LH
Spustit audio