Oskar Nedbal: Krásná Saskia

16. listopadu 1917, uprostřed bitevního běsnění Velké války, měla ve vídeňském Carlově divadle premiéru opereta Oskara Nedbala Krásná Saskia. Dílo, jehož název byl zvolen podle Rembrandtova obrazu, vzniklo bezprostředně po operetě Vinobraní. Protagonisty operety odehrávající se v Nizozemí a Švýcarsku jsou malíř van Rudden malíř a jeho modelka Saskia.

Opereta, jejíž největší slabinou je chatrné libreto, se udržela na repertoáru vídeňského Carlova divadla až do března roku 1918, což byl svým způsobem velký úspěch. V Čechách byla Nedbalova Krásná Saskia prvně uvedena v létě roku 1918 v Českých Budějovicích, k plánovanému nastudování ve Vinohradském divadle v Praze už nedošlo, o šest let později byla Krásná Saskia však inscenována v Plzni, později ještě v několika dalších divadlech, ale rovněž bez výraznější odezvy.

Na lepší časy se Nedbalově Krásné Saskii začalo blýskat v 50. letech 20. století, kdy v Československém rozhlase v Praze vznikla v nastudování dirigenta Vlastislava Antonína Viplera čtyřicetiminutová zkratka operety (s Magdou Špakovou, Járou Pospíšilem ad.), s níž se operetní příznivci mohli seznámit prostřednictvím rozhlasového vysílání. V roce 1968 se v Čs. rozhlasu připravovala studiová realizace celé Nedbalovy Krásné Saskie, ke které však došlo až v roce 1984, ale to už v nastudování dirigenta Miroslava Homolky (s Jiřinou Markovou, Hanou Talpovou, Zdeňkem Matoušem ad.).
Právě touto nahrávkou nás pak v Pondělním operetním večeru na stanici Český rozhlas Vltava provede Zbyněk Brabec.