Páteční večer ke Dni památky obětí holocaustu

23. leden 2015
03155694.jpeg

Desátý pořad dlouhodobého cyklu Synagogy Čech, Moravy a Slezska je věnován židovským památkám v severozápadním Pušumaví – Kdyni, Klatovům, Dobré Vodě, Hartmanicím a Sušici.

Vysíláme 23 ledna ve 20:00.

Nápis SYNAGOGA je ve Kdyni vidět už zdaleka. Budova po zdařilé rekonstrukci slouží jako kulturní centrum města. Průčelí synagogy člení jemná štukatura a řada zdobných architektonických prvků. Tmavý „tizian“ dlaždic na podlaze střídá béžová, boční stěny s barevnou výmalbou jsou prosvětleny vysokými půlkruhovými okny. Strop zdobí barevné šestiúhelníky v šedo-hnědo-krémové barvě s modrým obvodovým lemem, ženská galerie je laděna hnědo-světlezeleně. V podzemí se zachovala rituální očistná lázeň mikve. Židovský hřbitov u Loučimi nedaleko Kdyně vysoko v kopcích uprostřed lesa vyhlíží velmi romanticky. Mezi stromy vystupují z jehličí dobře udržované náhrobky, opravené po útoku vandalů.

Ženská galerie synagogy v Klatovech se proměnila ve fitness centrum U Tonyho. Všude přístroje na posilování, cvičení doprovází hlasitá hudba. V bývalé hlavní lodi je dnes skladiště. Židovský hřbitov za městem vypadá zcela opuštěně, přesto je dobře udržován. Muzeum každodenního života židovské rodiny skrývá interiér výstavného statku v Dobré Vodě: světnice a její zařízení, oblečení, nádobí, ozdoby. Muzeum připomíná rodiště rabína Dr. Šimona Adlera, který v roce 1944 zahynul v Osvětimi.

03101827.jpeg

Horská synagoga v Hartmanicích je nejvýše položenou synagogou u nás. Její ruinu koupil v roce 2002 pan Michal Klíma, a zachránil tak synagogu těsně před jejím zřícením. Pod krovem lze nalézt původní prvky, které posloužily jako vodítko při kompletní obnově budovy. Výstava o důsledcích války v tomto kraji připomíná i pochod smrti, který procházel Hartmanicemi. V noci z 28. na 29. dubna 1945 při něm zemřelo 12 židovských žen vysílením a hladem. Byly pochovány na židovském hřbitově v lese za obcí do hromadného hrobu. Dnes ho připomíná jen dřevěný památník, tzv. šumavské umrlčí prkno. Židovský hřbitov však dávno zarostly stromy a keře. Náhrobky byly použity na stavbu nedaleké silnice, další náhrobek stál jako patník za kundratickým zámkem. Jediný zachovalý hartmanický náhrobek dnes stojí před vchodem do synagogy.

Poslední zastávkou tohoto pošumavského pořadu je Sušice. Synagogu ani zbytky ghetta už zde nenajdeme. Jen dva hřbitovy. Starý židovský hřbitov uvnitř městského opevnění obtéká za jednou zdí řeka Otava, za druhou tepe rušná ulice. Hradby však tlumí okolní hluk, a návštěvník tak může na chvíli vstoupit do jiného světa i času.

Kvůli nedostatku místa se zde pohřbívalo v několika vrstvách, některé náhrobky se krčí ve výklenku masivní fortifikace. Starý hřbitov brzy nestačil, a proto byl Židovské obci přidělen pozemek pro nový hřbitov ve stráni za městem. Dnes se ale zdá nepřiměřeně velký. Levá strana podél příkrého schodiště je zaplněna takřka celá, nahoře u zdi se tyčí vznešené mohyly. Strana napravo od schodů je naopak téměř prázdná. Po válce už není koho pohřbívat... Sušická Židovská obec po válce zanikla stejně jako všechny další židovské obce v okolí.

Průvodci 10. pořadem cyklu Synagogy Čech, Moravy a Slezska jsou ředitel Židovského muzea Leo Pavlát a Vladimíra Lukařová. Kromě reportáží z navštívených míst zazní také úryvky z dobových textů, z deníku Sinaje Adlera, který zázrakem vyvázl z několika koncentračních táborů, a Biblické písně Antonína Dvořáka v podání rodáka z Jindřichova Hradce Karla Bermana. Zpíval je už při svém věznění v terezínském ghettu.

Spustit audio
autor: Vladimíra Lukařová