Páteční večer o synagogách tetokrát v kraji Vysočina

17. únor 2012
02558484.jpeg

Ledeč nad Sázavou, Polná, Třešť, Nová Cerkev. Synagogy, zbytky ghett a židovské hřbitovy čtyř míst Českomoravské vrchoviny představí další pořad cyklu Synagogy Čech, Moravy a Slezska. Průvodci tohoto dílu jsou architekt Jaroslav Klenovský a autorka pořadu Vladimíra Lukařová. Sedmý Páteční večer o židovských památkách na našem území, jímž si zároveň připomeneme Den památky obětí holocaustu, si můžete poslechnout 17. února od 20 hodin.

Městečko Polná „proslulo“ v roce 1899 tzv. hilsneriádou. Leopold Hilsner byl nařčen z údajné rituální vraždy Anežky Hrůzové a posléze odsouzen k trestu smrti. Znovuoživená lež o židovské rituální vraždě potvrdila, že antisemitismus si vždy najde novou příležitost i nové představitele. Příklad za všechny – křesťanskosociální poslanec v dolnorakouského sněmu Ernst Schneider. V debatě o honebním zákonu v roce 1898 doporučoval Schneider vypisovat prémie za odstřel Židů. V projevech v Říšské radě mluvil o „židovské otázce jako o otázce rasy a krve, kterou lze vyřešit jen krví a železem.“ Se spolehlivou intuicí Hitlerova předchůdce předvídal, že přijde doba, kdy Židé budou systematicky vražděni. Při další příležitosti navrhoval přichystat pro každého Žida kus provazu, na kterém by se oběsil. Jindy zase nabízel, že posadí Židy na obrovskou loď, kterou na širém moři potopí.

02558453.jpeg

Ernst Schneider, jeden z nejodpudivějších antisemitů jakékoli doby, je důležitou postavou dokumentární knihy Jiřího Kovtuna „Tajuplná vražda: Případ Leopolda Hilsnera“. Právě z ní zazní ukázky v už 7. pořadu cyklu Synagogy Čech, Moravy a Slezska. Pro blížící se jarní výlety můžeme posluchačům vřele doporučit kupříkladu návštěvu monumentální synagogy v Nové Cerkvi nebo bezmála horského židovského hřbitova nad jezerem Korečník za Třeští. Na hřbitově v Ledči se zase nacházejí náhrobky rozsáhlého rodu Gustava Mahlera, jehož hudba zazní v tomto pořadu. V pořadu hovoří architekt Jaroslav Klenovský a autorka pořadu Vladimíra Lukařová. Z dokumentární knihy Jiřího Kovtuna „Tajuplná vražda: Případ Leopolda Hilsnera“ budou v režii Petra Adlera číst Michal Pavlata a Petr Kostka.

Spustit audio
autor: Vladimíra Lukařová