Pěvkyně a prezident

00720036.jpeg

26. října 1927 zpívala devatenáctiletá pražská sopranistka, žačka Emy Destinnové a čerstvě též řádná členka opery Národního divadla Jarmila Novotná poprvé Gildu v Rigolettovi.

Později se tato role stala jednou z jejích emblematických, ale tento večer byl důležitý z jiného důvodu: představení navštívil sám pan prezident Tomáš Garigue Masaryk. O vztahu prezidenta Masaryka, jeho syna Jana a pěvkyně Jarmily Novotné, se více dozvíte v pořadu Akademie vysílaném u příležitosti konání 2. ročníku Festivalu Jarmily Novotné.

"Hořela jsem touhou se dovědět, jak se mu to líbilo," píše Jarmila Novotná ve svých pamětech. Na prezidentovu reakci nečekala dlouho: hned na druhý den dostala pozvání do Lán.

První osobní setkání s prezidentem Masarykem na Jarmilu Novotnou velmi zapůsobilo. Také prezidenta zaujal svěží a jedinečný hlas této mladinké umělkyně, která mu v Lánech zazpívala árie z Prodané nevěsty, Violettu a pár lidových písní. Možná že v ní také vycítil charakter ne nepodobný tomu svému - takové lidi mladá republika potřebuje, takové je třeba podpořit. Způsob, jakým Masaryk podporoval umění a umělce, byl neokázale účinný. Důkladně se Jarmily vyptal na její plány a doporučil jí nevázat se tolik na domácí divadelní scénu a raději se vrátit do Milána studovat zpěv.

00253851.jpeg

Prostřednictvím své švagrové Esperanzy Garrigue jí sehnal hlasového pedagoga Emili Piccoliho. Sledoval její kariéru velmi bedlivě - svědčí o tom četná korespondence. Jako by Jarmilu přijal za svou dceru - kladl jí na srdce, aby se učila jazykům, na dálku ji "vychovával". Dočkalo se mu vděku i satisfakce v podobě závratné kariéry jeho "svěřenkyně".

Podobně vřelý a samozřejmě mnohem neformálnější vztah navázala Jarmila Novotná s prezidentovým synem Janem Masarykem. Navrhl, aby přijela hostovat do Londýna, kde působil jako velvyslanec. Za války se oba setkali znovu v USA a nejednou při společenských událostech prováděli české lidové písně. V době heydrichiády je natočili a tato deska vyšla pod názvem Lidické písně. Přátelství Jana Masaryka s rodinou Jarmily Novotné bylo výjimečné. Byla to Liteň, sídlo Jarmily Novotné a Jiřího Daubka, kam se ministr Masaryk vypravil bezprostředně po návštěvě Moskvy, kde byl Stalinem donucen za československou vládu odmítnout Marshallův plán.

00605991.jpeg

Krátce poté, co Jarmila Novotná - již opět v New Yorku - zpívala na koncertě k poctě TGM, ji zastihla zdrcující zpráva o úmrtí Jana Masaryka, který zemřel po pádu z okna Černínského paláce za dosud neobjasněných okolností.