Pražské jaro 2014 - přehled přímých přenosů

V rámci festivalu Pražské jaro 2014 jsme vás připravili opět řadu přímých přenosů.

Pátek 30. 5. ve 20.00
Přímý přenos festivalového koncertu, na němž bude v Rudolfinu naposledy v Praze zpívat Hilliard Ensemble. Na programu je stará a nová hudba – skladby Johanna Sebastiana Bacha a Arvo Pärta. Legendární komorní vokální soubor letos na podzim po čtyřicetiletém působení definitivně ukončí uměleckou činnost koncertem v londýnské Wigmore Hall.

03129620.jpeg

Neděle 1. 6. ve 14.00
Záznam recitálu Romana Rabinoviche, vítěze Mezinárodní klavírní soutěže Arthura Rubinsteina z roku 2008. Koncert s díly J. S. Bacha, Roberta Schumanna a Bedřicha Smetany natočen na festivalu 15. 5.

Úterý 3. 6. ve 20.00
Přímý přenos závěrečného festivalového koncertu, na němž v Obecním domě
Symfonický orchestr Hesenského rozhlasu z Frankfurtu s dirigentem Paavem Järvim a houslistkou Hilary Hahnovou uvedou hudbu Johannesa Brahmse a Antonína Dvořáka.

Pondělí 9. 6. ve 20.00
Záznam festivalového koncertu Bamberských symfoniků, který 24. 5. hrál Mahlerovu 1. symfonii a s nímž pěvkyně Violeta Urmana uvedla písně Richarda Strausse

Čtvrtek 15. 5. ve 20.00
Přímý přenos festivalového koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V Obecním domě s dirigentem Petrem Altrichterem a Romanem Patočkou mj. uvedou ve světové premiéře Houslový koncert Adama Skoumala. V programu kompletně sestaveném z české hudby dále spoluúčinkuje Kühnův smíšený sbor.

Pondělí 12. 5. ve 20.00
Přímý přenos zahajovacího koncertu 69. ročníku festivalu
Českou filharmonii řídí ve Smetanově síni její staronový šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Smetanovu Mou vlast při této příležitosti uvedou společně po mnoha letech. Koncert je věnován letošnímu 100. výročí narození Rafaela Kubelíka, který byl u vzniku festivalu v roce 1946 a který s Českou filharmonií při návratu z exilu zahájil v roce 1990 první „svobodné“ Pražské jaro po čtyřech desetiletích vlády komunistického režimu.

Úterý 13. 5. v 16.00 a ve 20.00
Přímé přenosy dvou veřejných festivalových koncertů, na nichž postupně vystoupí čtyři finalisté mezinárodní interpretační soutěže v oboru hry na hoboj. V Rudolfinu je doprovází Pražský komorní orchestr.

Středa 14. 5. 16.00 a 20.00
Přímé přenosy dvou veřejných festivalových koncertů, na nichž postupně vystoupí čtyři finalisté mezinárodní interpretační soutěže v oboru hry na fagot. V Rudolfinu je doprovází Komorní filharmonie Pardubice.

Neděle 25. 5. ve 20.00
Přímý přenos festivalového koncertu, na němž v Rudolfinu světoznámý soubor Les Arts Florissants, jeden z vůdčích ansámblů ve světě staré hudby, uvede madrigaly Claudia Monteverdiho.

03077283.jpeg

Magnetem letošního Pražského jara bude soubor Les Arts Florissants
(25. 5.)
. I on má štěstí na umělecké vedoucí, ať už to jsou dirigent a cembalista William Christie nebo tenorista Paul Agnew. Světoznámý vokálně-instrumentální soubor patří k absolutní špičce v oblasti tzv. autentické interpretace staré hudby. Na Pražském jaru představí VII. Knihu madrigalů Claudia Monteverdiho.

Dalším souborem, který přiveze na Pražské jaro „starou hudbu“, je Accademia Bizantina (28. 5.) se sólistou Andreasem Schollem. Tento německý kontratenorista vystoupí v Praze po více než 10 letech. Rozsah jeho hlasu je nebývalý, přesto není ve výškách nepříjemně ostrý ani kvílivý, na rozdíl od některých jeho kolegů v tomto náročném hlasovém oboru. Pro Pražské jaro zvolili anglického barokního skladatele Henryho Purcella.

Dále plánujeme koncert Polského rozhlasového orchestru Katovice (27. 5.), s nímž vystoupí vítězka loňské soutěže Pražského jara hornistka Kateřina Javůrková, a Symfonického orchestru Frankfurtského rozhlasu (3. 6.) s dirigentem Paavo Järvim a houslistkou Hillary Hahn. Povedlo se dojednat i další dva koncerty – izraelský klavírista Roman Rabinovich přednese Bacha, Schumanna a Smetanu (záznam vysíláme 1. 6.). Milovníky znamenité souhry a kompaktního zvuku Bamberských symfoniků pak jistě potěší přímý přenos jejich koncertu (24. 5.).