Proleťte se dronem Labskou filharmonií a poslechněte si záznam zahajovacího koncertu

16. leden 2017

11. leden 2017 byl dnem otevření Labské filharmonie v Hamburku. Zde můžete sledovat záznam přímého videopřenosu zahajovacího ceremoniálu a koncertu, jehož přesný program pořadatelé nechali do poslední chvíle zahalený tajemstvím. Za pozornost také stojí průlet celou budovou.

Po deseti letech výstavby, ale také průtahů se ve středu večer v Hamburku otevřela nová budova Labské filharmonie, v nové části města HafenCity u přístavu. Provoz koncertního domu začal slavnostním koncertem za přítomnosti spolkového prezidenta Joachima Gaucka a kancléřky Angely Merkelové.

Celý program koncertu byl koncipován v mystickém duchu, jako slavnost prostoru a času. Nešlo tedy o tradiční hlučně opulentní zahájení. Koncert otevírala komorní skladba pro hoboj, Pan z cyklu Šesti Metamorfóz podle Ovidia Benjamina Brittena. Následovala část skladby Henry Ditilleuxe z cyklu Mystère de l'Instant, dále Photoptosis Bernda Aloise Zimmermanna, před přestávkou Finale z Messiaenovy Turangalily – a mezi tím díla Emilia de' Cavalieriho, Giulia Cacciniho a Jacoba Praetoria. Po přestávce zazněla mystická předehra k Wagnerovu Parsifalovi, dále očekávaná světová premiéra skladby Reminiszenz / Triptychon und Spruch in memoriam Hans Henny Jahnn od Wolfganga Rihma – dílo komponované na objednávku pro tuto příležitost u nejvýznamnějšího žijícího německého skladatele. Celý program korunovalo Finále z Beethovenovy Deváté. V kvartetu Sólistů zaskočil Pavol Breslik za Jonase Kaufmanna a odřekla Anja Harteros i Camilla Tilling, nechyběl ovšem Bryn Terfel.

autor: Petr Veber