Queen Elisabeth Competition. Sledujte videopřenosy posledních tří finálových kol Soutěže královny Alžběty

25. květen 2016

Český rozhlas vám exkluzivně přináší možnost online sledovat poslední tři finálová kola světové (tentokrát klavírní) soutěže z Bruselu, ve kterém se představí americký pianista Larry Weng a náš (jediný Čech) Lukáš Vondráček (26. května), Dmitrij Shishkin z Ruska, Alberto Ferro z Itálie (27. května), Japonka Kana Okada a Američan Henry Kramer (28. května).

Vysíláme ve čtvrtek 26., v pátek 27. a v sobotu 28. května vždy od 20:00.

Program:
Čtvrtek 26. 5. 2016 od 20:00
J. Brahms: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur op. 83 (Larry Weng)
S. Rachmaninov: Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll op. 30 (Lukáš Vondráček)
Pátek 27. 5. 2016 od 20:00
P. I. Čajkovskij: : Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll op. 23 (Dmitrij Shiskin)
S. Rachmaninov: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll op. 1 (Alberto Ferro)
Sobota 28. 5. 2016 od 20:00
S. Rachmaninov: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll op. 18 (Kana Okada)
S. Prokofjev: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 g moll op. 16 (Henry Kramer)


Kolem půlnoci 14. května 2016 porota této významné soutěže oznámila všech 12 kandidátů, kteří postoupili do finále. V abecedním pořadí to jsou tito finalisté: Alexander Beyer (USA), Alberto Ferro (Itálie), Chi Ho Han (Jižní Korea), Atsushi Imada (Japonsko), Aljosa Jurinic (Chorvatsko), Yoonji Kim (Jižní Korea), Henry Kramer (USA), Okada Kana (Japonsko), Dmitrij Shishkin (Rusko), Hans H. Suh (Jižní Korea), Lukáš Vondráček (Česká republika) a Larry Weng (USA).

Soutěžící hrají v bruselském Centru pro krásná umění (Centre for Fine Arts) od 23. do 28. května s Národním belgickým orchestrem pod taktovkou Marin Alsop. V sobotu 28. května večer budou laureáti vyhlášeni.
O výsledcích vás budeme na těchto stránkách informovat.

03635900.jpeg

Soutěž královny Alžběty v Bruselu je jednou z největších, nejstarších a nejtěžších na světě. Střídá se v oborech klavír, housle a zpěv. Mezi jejími vítězi a laureáty, tedy 12 finalisty, jsou z uplynulých desetiletí například houslisté David Oistrach, Leonid Kogan, Gidon Kremer a Vadim Repin, klavíristé Emil Gilels, Arturo Benedetti Michelangeli, Lazar Berman, Vladimir Ashkenazy, Philippe Entremont, Malcolm Frager, Elisabeth Leonskaja, Emanuel Ax… Z mladých českých umělců se stali finalisty a tím i laureáty doposud tři klavíristé - v roce 1956 Stanislav Knor a v roce 1991 Igor Ardašev a Jan Simon – a jeden houslista, jímž byl v roce 2012 Josef Špaček.

U počátků soutěže stál belgický houslista, skladatel a pedagog Eugene Ysaye. S pomocí královny Alžběty se první ročník uskutečnil v roce 1937. Po válce, v roce 1951, byla pak soutěž obnovena pod dnešním názvem. Jako nejnáročnější hudební klání bývá Koningin Elisabethwedstrijd často přirovnávána k olympiádě.

Zájemcům musí být mezi osmnácti a devětadvaceti lety. Už to, že se Lukáš Vondráček dostal mezi 12 finalistů, je obrovským úspěchem. V únoru bylo vybráno mezinárodní porotou do prvního veřejného kola 82 kandidátů z 318, kteří zaslali na DVD nahrávku. Vondráček od šestnácti let vystupuje s orchestry, a to i díky podpoře Vladimira Ashkenazyho a světové agentury Harrison Parrot, kterou je zastupován. V minulém roce dokončil studium na New England Conservatory v Bostonu, kde žije.

Čtěte také

Videopřenos je realizován prostřednictvím platformy pro výměnu hudebních videí Euroradia.

autor: Josef Zedník

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser