S klavíristou Ivanem Moravcem o interpretačním umění

16. říjen 2013

Ve středu 16 října bude profesor Ivan Moravec opět po čase hostem živě moderované Akademie. A budeme opět společně poslouchat a porovnávat různá provedení slavných skladeb v podání slavných klavíristů.

Sbírat desky, porovnávat nahrávky a debatovat o nich – v tom měl pan profesor Moravec vždycky velkou zálibu. A před každým pořadem doma pečlivě promýšlí, jaká provedení by postavil vedle sebe tak, aby se na nich ukázalo, čím jsou výjimečné – anebo čím pozorného posluchače trochu zklamou. Ale nesmíme si představovat, že už je ve všem předem jasno, „každý opakovaný poslech je pro mě vždy poslechem novým“ říkává Ivan Moravec a jakoby se tím trochu omlouval. Vybrat ze stovek různých interpretací něco definitivního totiž v podstatě nelze – a někdy mění skladby a interprety pár hodin před vysíláním. Každý, kdo se na přípravách podílí zažije, jak pracným a pečlivým hledáním je každé velké interpretační umění. A něco z toho mohou jistě pozorovat i posluchači.

Ivan Moravec v těchto pořadech zásadně nepouští své vlastní nahrávky. K když komentuje Richtera, Goulda, Horowitze nebo Rubinsteina, dovede promluvit kriticky, ale zároveň s nenapodobitelnou noblesou a úctou. Je málo slavných umělců, kteří umějí své umění podrobit tak přísnému analytickému zraku a sluchu. A ještě méně interpretů, kteří o tom dovedou vydat tak přesvědčivé svědectví. Jistě není třeba opakovat, kdo je Ivan Moravec. Když nedávno znovu vyšla jeho nahrávka Chopinových Nokturen, jeden americký časopis napsal: „Tato nahrávka teď není deskou měsíce jenom proto, že už dávno je nahrávkou století…“ Vzorově nahrál také Mozarta či Debussyho. Ale je pro něj charakteristické, že dovede říci slovo uznání o mnoha dalších českých pianistech, kteří zdaleka nedosáhli jeho slávy – a dovede vyhmátnout, čím byli a jsou zajímaví.

02148706.jpeg

Na koncerty Ivana Moravce v Rudolfina nebo na Pražském jaru se bude dlouho vzpomínat. Ale i tyto rozhlasové pořady jsou vždy malou událostí, kterou s napětím očekávají všichni, kdo se na nich podílejí. Mimochodem, poprvé začal tyto diskuse o nahrávkách, tehdy se pouštěly ještě z černých desek, dělat s Ivanem Moravcem v 60. letech jeho přítel Ivan Medek. Dokud to oběma nezakázali. Tentokrát bude pan profesor opět hostem Pavla Ryjáčka. A vždy se těšíme na další pokračování.

Spustit audio