Salieriho Škola žárlivých

Antonio Salieri - autor Joseph Willibrord Mahler

Svěží a vtipné dramma giocoso Antonia Salieriho poslouchejte na ČRo D-dur 16. února v pravidelném nedělním operním čase od 16:00.

V dubnu roku 1778 se osmadvacetiletý císařský dvorní skladatel Antonio Salieri (1750-1825) vydal z Vídně na svoji první italskou uměleckou cestu, jejímž cílem bylo Teatro di San Moisè v Benátkách. Je v tom určitá míra paradoxu, když se italský rodák z hraničního městečka Legnana, ležícího na pomezí Benátské republiky a rakouského Vévodství  mantovského, vydává na „italskou cestu“, ale je v tom také něco zcela logického, neboť od roku 1766, zásluhou dvorního skladatele Floriana Leopolda Gassmanna nalezl Salieri svůj druhý domov ve Vídni, kde ve službách habsburských císařů pak naplno rozvinul svůj hudební talent, získal vysoký umělecký post, a dosáhl mnoha poct, společenského uznání a věhlasu po celé tehdejší hudební Evropě.

Salieriho opera (v orig. dramma giocoso) La scuola de´gelosi měla premiéru v benátském divadle San Moisè v prosinci roku 1778 a patřila k těm, které se rychle a na poměrně dlouhou dobu zařadily do repertoáru divadel v Drážďanech, Vídni, Paříži, Londýně, Sankt Petersburku, ale také ve Španělsku a Portugalsku.

Antonio Salieri

La scuola de´gelosi vznikla v době, kdy ve Vídni císař Josef II. inicioval vznik tzv. národního divadla (v prostorách starého Burgthetaru čili Hradního divadla), které by hrálo operu-singspiel v německém jazyce, určenou pro domácí publikum. V letech 1776-83 tak vznikla řada různých přepracování italských či francouzských oper přeložených do němčiny a také i několik původních singspielů, z nichž v této první „singspielové vlně“ v roce 1782 nejvíce uspěl Mozartův Únos ze serailu.

Po sedmi letech provozu „německého národního divadla“ ve Vídni, které nesplnilo císařovo očekávání, ukončil Josef II. jeho činnost a roku 1783 se císařským výnosem vrátila do Hradního divadla (Burgtheatru) opět italská opera. Zahajovacím představením znovuotevřené italské stagiony v Burgtheatru byla 22. dubna 1783 právě Salieriho opera La scuola de´gelosi, ve stejném roce byla uvedena i v Praze v malostranském Thunovském divadle, které sídlilo v Thunovském paláci ve Sněmovní ulici.

Děj Salieriho opery La scuola de´gelosi (Škola žárlivých), k níž libreto vytvořil Caterino Mazzolà, v lecčems připomíná zápletku z Mozartovy opery Così fan tutte. Podobnost obou oper není pouze v libretu, ale místy i v hudbě. V obou případech jsou protagonisty dva páry a mezi nimi ten, kdo tahá za nitky – v Salieriho opeře Poručík, v Mozartově Don Alfonso. Ve finále opery dokonce z úst Hraběte a obchodníka s obilím Blasia zazní, ať každý zůstane u své manželky a nemění ji, vždyť: „tutte son la stessa cosa“ – tedy „všechny jsou stejné“.

Salieriho opera žije na pódiích dodnes: v květnu 2017 uvedlo Salieriho Školu žárlivých ve zkrácené podobě Divadlo na Vídeňce a představení sklidilo u publika opravdový úspěch. A na únor 2020 je v Národním divadle Moravskoslezském naplánovaná její česká premiéra.

Český rozhlas D-dur uvede operu Antonia Salieriho La scuola de´gelosi z nahrávky vzniklé ze záznamu představení v Leverkusenu v prosinci 2015, sólisty jsou Emiliano d’Aguanno, Francesca Mazzulli Lombardi, Federico Sacchi, Roberta Mameli, dále zpívá ansámbl L’arte del Mondo za řízení Wernera Ehrhardta. Nahrávku pořídil Západoněmecký rozhlas v Kolíně nad Rýnem.

Napsal Libor Dřevikovský s použitím textu Vlasty Reittererové