Škampovo kvarteto ve Studiu live

03112588.jpeg

Přímý přenos koncertu k 25. výročí souboru ze Studia 1 Českého rozhlasu. Na programu Mozart, Dvořák a Smyčcový kvartet "Mad Piper" od Pavla Fischera, bývalého primária tohoto souboru. Slovem provede a s umělci pohovoří Jitka Novotná.

V pondělí 5. května lze ve 20 hodin na stanici Vltava poslouchat přímý přenos koncertu ze Studia 1 Českého rozhlasu, nebo dokonce tento koncert přímo navštívit - zájemci z řad publika jsou vítáni. Vystoupí přední české smyčcové kvarteto - Škampovo kvarteto, které slaví pětadvacet let existence a hraje nyní v novém složení: Helena Jiříkovská a Adéla Štajnochrová - housle, Radim Sedmidubský - viola a Lukáš Polák - violoncello.

Jak je zřejmé, ženský a mužský element je zde zcela vyrovnán, ba dokonce, pokud platí, že lídrem je primárius, tak zde ženy mají navrch. Kvarteto vzniklo v roce 1989 na pražské AMU u legendárních členů Smetanova kvarteta - Antonína Kohouta a Milana Škampy. Škampovci se zdokonalovali také v zahraničí - především u Quartetta Italiano, Quartetta LaSalle, Amadeova kvarteta, ale i u pianisty Malcolma Fragera. A následovaly ceny - v soutěži Charlese Hennena v holandském Heerlenu, zvláštní cena Českého spolku pro komorní hudbu, cena Královské filharmonické společnosti Best Debut 1993... A Škampovci se stali prvním rezidenčním kvartetem v historii londýnské Wigmore Hall.

A pak postupně procestovali svět - Evropu, Japonsko, Severní i Jižní Ameriku, Austrálii. A jde vskutku o slavná pódia - londýnská Wigmore Hall, Concertgebouw Amsterdam, pařížské divadlo Chatelet, vídeňský Musikverein, Lincoln Centre a Carnegie Hall v New Yorku, Suntory Hall v Tokiu..., ale samozřejmě též pražské Rudolfinum. Rozsáhlé a oceňované je i nahrávání – v tuzemsku Cena Harmonie za nejlepší nahrávku roku 2001 a 2003, ale i v zahraničí - jejich BBC Lunchtime Concert s pianistou Melvynem Tanem byl vybrán jako první CD v sérii nahrávek "Live from Wigmore Hall" pro vydavatelství BBC World Label.

00162788.jpeg

Škampovci mají pochopení i pro neobvyklé projekty - např. s Ivou Bittovou, nebo "Janáček a jeho moravské kořeny", kde s Janáčkovými kvartety zní i moravská lidová hudba. Natočili rovněž Janáčkovu sbírku "Lidová poezie v písních" v kvartetní transkripci.

Co uslyšíme v přímém přenosu ze Studia 1 Českého rozhlasu?

Smyčcový kvartet D dur W. A. Mozarta, "Americký" smyčcový kvartet F dur Antonína Dvořáka a pak i dílo českého současného skladatele Pavla Fischera, houslisty a všestranného hudebníka, bývalého primária souboru. Zazní jeho Smyčcový kvartet č. 3 "Mad Piper".