Španělský akcent Pražského jara nabízí klavírní recitál i příchuť flamenca

18. květen 2016

Volný cyklus letošního ročníku mezinárodního hudebního festivalu chce upozornit na výjimečné skladatele a umělce, jejichž tvorba a interpretace jsou spjaty se španělskou kulturou. V pondělí 16. května rozezněl Dvořákovu síň pražského Rudolfina barokní soubor Al Ayre Español pod vedením svého zakladatele, dirigenta a cembalisty Eduarda Lópeze Banza. V úterý 17. května ovládlo tentýž prostor vášnivé flamenco. Autorkou a zároveň hlavní aktérkou projektu s názvem RETORNO, čili návrat, byla španělská tanečnice La Lupi.

Tanečnice o svém vystoupení říká: „Program jsem pojala tak trochu didakticky. Chtěla jsem, aby diváci poznali flamenco v jeho proměnách. U flamenca je totiž velmi důležitá jeho antropologická úloha, tedy jeho vývoj v určitých historických obdobích. A důležitá je i hudební improvizace. Naším projektem Retorno chceme po celém světě ukázat to pravé – kvalitní – flamenco, vycházející z hudební improvizace, které je jedním ze základních pilířů kultury Španělska.“

Tanečnice La Lupi se flamencu věnuje od svých osmi let. Zkušenosti v této hudebně-taneční kultuře získala v rodné Malaze a posléze v Madridu, věnovala se i pedagogice flamena. Poslední roky se věnuje výhradně vlastním projektům: „Ve svém umění se snažím propojit vlivy řady skvělých umělců, se kterými jsem se ve své dosavadní kariéře setkala. Byl to zejména legendární Antonio Canales, který je úplný génius flamenca. Je to velký znalec jeho historie, ohromný tanečník, který tancoval ve dvorcích na Trianě, což je část Sevilly. Tam se nejvíce tančí a zpívá. Dalším člověkem, který mne ovlivnil, je Anchael Rochas. To je zase jiný typ flamenca, protože jak víte, flamenco není jen cikánského původu, ale vychází i z tradičního folklóru. O sobě bych řekla, že jsem taková směs různých stylů, pohledů na flamenco.“

03630729.jpeg

Na Pražském jaru se la Lupi se svým souborem představila poprvé Koncert se uskutečnil ve Dvořákově síni Rudolfina a měl pro ten prostor docela netradiční atmosféru. Umělkyně sděluje své dojmy: „Měli jsme možnost už vystupovat v podobných sálech. Rudolfinum je takový svatostánek vaší kultury a my jsme se ho pokusili představit v trochu jiném světle. V mém týmu je i mistr osvětlovač, který umí každé místo, ve kterém účinkujeme, báječně připravit. Nijak nezasahujeme do struktury nebo architektury daného sálu, jen ho pro ten večer převlékneme. Museli jsme tam dát ještě i speciální podlahu, která je nesmírně důležitá, protože flamenco také přináší hudbu našich nohou. To znamená takového toho ´podupávání´. Díky té podlaze tak publikum nepřichází o zvukovou ´příchuť´ flamenca.“

Čtěte také: „Mé vlasti rozumíte jako nikdo jiný“ Estonec Järvi zahájí Pražské jaro

Španělský akcent Pražského jara pokračuje 18. května ve 21:30 ve Dvořákově síni Rudolfina recitálem klavírista Javiera Perianese.

„Myšlenka mého účinkování na Pražském jaru se zrodila před několika lety v Madridu, kde jsem měl koncert z Beethovenových děl. Tehdy za mnou přišel ředitel festivalu Roman Bělor a navrhl mi, že bych se mohl představit také v Praze. Byl jsem požádán, abych připravil recitál, na kterém by zazněly ukázky španělské hudby. Zvolil jsem si Manuela de Fallu, který má skutečně fantastické skladby pro klavír. Zároveň jsem se rozhodl zařadit do programu i hudbu francouzskou, protože je s tou španělskou spjata. Volba padla na Preludia Clauda Debussyho. A program doplní Allegretto c mol a tři klavírní kusy Franze Schuberta.“

03630727.jpeg

Javier Perianes bude také sólistou čtvrtečního koncertu v Obecním domě.

„Repertoárová volba byla jasná, protože v letošním roce má sté výročí skladba Noci ve španělských zahradách od Manuela de Fally. Je to pro mne velká čest, že ji budu hrát právě na Pražském jaru. Toto dílo zazní v kontextu Polských melodií Mieczyslava Weinberga a Divertimenta pro orchestr od Leonarda Bernsteina.“ Javiera Perianese doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pdo vedením polského dirigenta Jacka Kaspszyka.

Čtěte také: Hold Karlu, králi a rozmnožiteli říše na věčnou paměť, vzdá Česká filharmonie řízená Jiřím Bělohlávkem

autor: Daniel Jäger
Spustit audio