Stradivariana aneb Tři příběhy o houslích

29. říjen 2022

Triptych úsměvných příběhů, ve kterých hrají sólový part slavné stradivárky uvádíme u příležitosti 240. výročí narození Nicoly Paganiniho (27. 10. 1782). Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení:

Paganini
hlas (Viola Zinková), Stradivari (Josef Somr), Apollo (Svatopluk Beneš), Faun (Daniel Rous), Paganini (Miroslav Táborský), hlasy žen: Naďa Pajánková, Michaela Pánková, Ivana Hromková a Klára Blažková
Toselliho serenáta
Sherlock Holmes (Vlastimil Brodský), dr. Watson (Josef Červinka), lady Oberonová (Květa Fialová), kritik Graewen (Miroslav Moravec), doprovazeč (Ota Jirák)
Primáš
Profesor (Jan Hartl), docentka (Marta Vančurová), primáš (Ladislav Mrkvička), rektor (Jiří Klem), Giogugu (Jiří Lábus), komisař (Petr Křiváček), muzikanti: Vlado Rusko, Miroslav Hlaučo, Michal Michálek a další.
 
Scénář a hudba: Ilja Hurník
Dramaturg: Pavel Minks
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 1997

Houslové nástroje tzv. cremonských mistrů (rodin Stradivari, Guarneri a Amati) mají prý dodnes nepřekonatelně krásný tón. Zvláště nástroje z dílny Antonia Stradivariho si získaly světovou proslulost. Traduje se, že výborně znějí zejména ve frekvenčním pásmu 2000-4000 Hz, kde je lidské ucho nejcitlivější.

Zvláštní poctu nepřekonatelným stradivárkám složil hudebník, pedagog a spisovatel Ilja Hurník v rozhlasovém triptychu nazvaném Stradivariana. Ve třech dramatických miniaturách zasazených do různých dob mají slavné housle vždy klíčovou úlohu, ať už na ně hraje Nicolò Paganini, Sherlock Holmes nebo primáš romské kapely.

Legendy o Paganinim

Čtěte také

O Paganinim, který je považovaný za největšího houslového virtuosa všech dob, se traduje mnoho historek. Několik z nich se váže právě k houslím. Jedny prý padly za oběť jeho slabosti pro hazardní hry, Paganini housle prohrál, a aby mohl koncertovat, musel si půjčit nástroj od přítele. Ten vlastnil cenné guarnerky. Když pak na koncertě slyšel Paganiniho hrát, byl tak okouzlen, že mu housle daroval.

Další nezaručená legenda vypráví o vystoupení, během kterého hrál Paganini tak vášnivě, až mu postupně praskly tři ze čtyř houslových strun, takže musel koncert dohrát na jediné nejnižší struně G. A právě touhle historkou se inspiroval i Ilja Hurník v úvodní epizodě své Stradivariany.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.