V Londýně zazní skladby k uctení památky obětí z Hirošimy

31. červenec 2014

Právě probíhající festival BBC Proms je patrně vůbec největší přehlídkou klasické hudby. Sedm až osm desítek koncertů během letních týdnů, to je opulentní kulturní nabídka obyvatelům a návštěvníkům britské metropole. A všechny přenáší veřejnoprávní rozhlas, což je na české poměry nabídka až neuvěřitelná.

Vysíláme 6. srpna od 20:00 hodin.

Ale není jediným festivalem v britské metropoli - na středu 6. srpna stanice Vltava vybrala záznam z jiné londýnské hudební přehlídky – ze City of London Festival, kde počátkem července zazněla v nastudování London Symphony Orchestra a Daniela Hardinga Brucknerova Devátá symfonie – dílo věnované "milému Pánu Bohu" a nedokončené, bez finální věty. Práci přerušila v roce 1896 autorova smrt. Zajímavé bylo místo koncertu - katedrála sv. Pavla, obrovitý anglikánský chrám známý svým mimořádně dlouhým dozvukem.

A zajímavé tam bylo i uvedení orchestrálního žalozpěvu Obětem Hirošimy od polského soudobého klasika Krzysztofa Pendereckého - díla, které vzbudilo v šedesátých letech velkou pozornost. Penderecki je jedním z nejvýraznějších představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století. V žalozpěvu napsaném pro 52 smyčcových nástrojů uplatnil skladatel svébytnou techniku a zvukovost. Na Vltavě skladba zazní v den výročí bombardování Hirošimy. Večer ještě příznačně doplní Rekviem anglického skladatele Herberta Howellse.

autor: Petr Veber
Spustit audio