Vánoční den Eurorádia

22. prosinec 2013

Vánoční den Eurorádia je každoroční mezinárodní projekt Evropské vysílací unie(EBU), v němž členské veřejnoprávní rozhlasy v reálném čase živě prostřednictvím ženevského ústředí přes satelit společně sdílejí a vysílají koncertní záznamy nebo přenosy s repertoárem adventní a vánoční hudby.

Je vždy vyhlášen a koordinován pro čtvrtou adventní neděli - letos jde o 22. prosince. Český rozhlas letos do této tematizované výměny přispěl programem souboru Ensemble Inégal, natočeným pod vedením Adama Viktory 10. prosince v pražském evangelickém kostele U Martina ve zdi. Na koncertě tehdy zazněly v jejich podání dvě kompozice barokních mistrů - Magnificat Giovanniho Antonia Rigattiho a Vánoční mše Samuela Capricorna. Jde o hudebníka původem z Čech, jehož otec emigroval s rodinou v době protireformace do Uher, o skladatele a dirigenta spojeného s Vídní, Stuttgartem a hlavně s dnešní Bratislavou, tehdy Prešpurkem.

00831399.jpeg

Stanice Vltava vysílá vedle tohoto koncertu během odpoledne a večera také příspěvky Polského, Maďarského, Ruského a Finského rozhlasu. Zazní v nich stará i současná hudba, jejímiž autory jsou mimo jiné Ottorino Respighi, Anton Bruckner, Marcin Zebrowski, Vladimir Rubin, Johann von Gardner, L. R. Pearsall, Giovanni Gabrieli, Roman Ledenec, Efrem Podgajts či Sándor Szokolay a nebo finští skladatelé Juhani Komulainen, Morten Lauridsen, Ahti Soninnen.

02777826.jpeg
Spustit audio