Víkend s Jarmilou Novotnou

02756692.jpeg

Vysílání připomene českou sopranistku, která se kolem poloviny 20. století proslavila v Americe.

Dva přímé přenosy komorních koncertů z Litně na Berounsku, kde měl její manžel zámeček, kde je pěvkyně pohřbena a kde se koná druhým rokem festival nesoucí její jméno. K tomu Operní večer – Novotná v hlavní roli Verdiho Traviaty. Tématu se věnujeme předtím již také ve středu v pořadu Akademie a pak i v neděli v pořadu Telefonotéka.

Podvakrát se o tomto víkendu podíváme prostřednictvím mikrofonů do Litně na Berounsku, kde se koná Festival Jarmily Novotné.
Sopranistka Jarmila Novotná (1907-1994), česká pěvkyně, která se proslavila v letech 1935 až 1956 jako sólistka Metropolitní opery v New Yorku, je v Litni pochována po boku svého manžela Jiřího Daubka, někdejšího majitele tamního zámku.

02954847.jpeg

SOBOTA
Odpoledne v přímém přenosu zprostředkuje stanice Vltava komorní koncert, na němž v zámeckém areálu vystoupí dechový soubor Harmonia Mozartiana Pragensis a Kvarteto Hanse Krásy. Na programu je hudba Františka Xavera Richtera, Josepha Haydna, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů; z jeho tvorby zazní písňový cyklus Nový špalíček, který z původního klavírního doprovodu instrumentoval Jiří Teml. Zpívá Lucie Hilscherová.

Jarmila Novotná zahájila uměleckou dráhu v rodné Praze v roce 1925 jako elévka Národního divadla. Studovala u Emy Destinnové a Hilberta Vávry. Hrála i v operetách a ve filmu. Zkušenosti sbírala v Itálii a Německu a od roku 1933 do roku 1938 působila ve Vídni. V roce 1931 se provdala za šlechtice Daubka. V roce 1939 však rodina emigrovala do USA a po válce se tam definitivně vrátila. Kvůli komunistickému puči Daubkovi přišli v Československu o majetek. Svou vlast umělkyně přesto několikrát navštívila a na sklonku života napsala s Janem Králíkem vzpomínkovou knihu Byla jsem šťastná.

02954846.jpeg

Rod Daubků pozdvihl na přelomu 19. a 20. století své sídlo na tehdejší dobu na velmi významnou kulturně i podnikatelskou úroveň. V roce 1948 byl však zámek zkonfiskován a byl do něj do sametové revoluce umístěn internát tamního učiliště...
Koncerty festivalu Jarmily Novotné, který se konal poprvé loni v souvislosti se snahou nových majitelů vrátit zdevastovanému zámeckému areálu odpovídající vzhled a využití, jsou pořádány v tzv. Čechovně - bývalém správcovském domě - i v postupně rekonstruovaném zámku a jeho parku.

02954848.jpeg

20:00
Operní večer k poctě Jarmily Novotné

Giuseppe Verdi: Traviata

Zářivá hvězda světových operních scén Jarmila Novotná se poprvé setkala s rolí Violetty z Verdiho La traviaty již v sedmnácti letech při studiu u Hilberta Vávry, kterého jí jako učitele doporučila Ema Destinnová. Pohostinsky si Violettu zkusila zjara 1925 v Lounech. Díky ohlasu pak předzpívala Otakaru Ostrčilovi a ten jí nabídl na scéně Národního divadla dvojí hostování - Mařenku a právě Violettu. Tak se stalo, že mladičká elévka činohry vystoupila na první scéně rovnou s Otakarem Mařákem. V novém nastudování zpíval Alfreda Jan Berlík a otce Germonta Hilbert Vávra. První Violettu Jarmily Novotné v Berlíně dirigoval Erich Kleiber, Alfreda zpíval Helge Rosvaenge.

00605989.jpeg

Violettu přenesla i do angažmá ve Vídni, kde byl jejím Alfredem Anton Dermota. Vracela se ovšem i do Prahy, s Violettou hostovala v Brně a před odjezdem do Ameriky také v Bělehradě a Bukurešti. Rovněž do USA měla vstoupit jako Violetta - při světové výstavě na pozvání dirigenta Artura Toscaniniho. Z projektu ale sešlo a Toscanini, aby onu smůlu napravil, osobně doporučil Jarmilu Novotnou k angažmá do Metropolitní opery. Ještě dříve ale uplatnila Violettu v San Francisku.

V Metropolitní opeře zpívala tuto svou nejzářivější roli poprvé 7. 2. 1940 s Charlesem Kullmanem a Giuseppem de Lucou. Z třetího představení 29. 11. 1941 zůstal zachován záznam rozhlasového přenosu - pro české posluchače unikát - s debutujícím Janem Peercem a Lawrencem Tibbettem za řízení Ettotra Panizzy. Jarmila Novotná zpívala Violettu také ve Filadelfii, Dallasu, Seattlu, Bostonu, Chicagu, Hollywood Bowl i v Buenos Aires, Riu de Janeiro, Santiagu de Chile a Mexico City. Svůj portrét v pražském kostýmu Violetty od Hany Podolské věnovala nové budově Metropolitní opery v Lincolnově Centru pro halu zakladatelů.

NEDĚLE
Přímý přenos nabídne polední koncertní program v liteňském kostele sv. Petra a Pavla. Sólistkou bude opět mezzosopranistka Lucie Hilscherová, ale s ní také varhanice Linda Čechová-Sítková a houslistka Tatiana Daubek, vnučka Jarmily Novotné, absolventka Juilliard School v New Yorku. Na programu je hudba Františka Xavera Brixiho, Johanna Sebastiana Bacha a Georga Philippa Telemanna a Dvořákovy Biblické písně.

00605991.jpeg