Vltava a D-dur živě z pražského náměstí Republiky. Zazněly i Scarlattiho sonáty.

03387163.jpeg

Český rozhlas si v pondělí 18. května připomíná 92. výročí od začátku vysílání. Stanice Vltava a D-dur oslaví v tento den narozeniny rozhlasu vysíláním z tzv. city modulu, který na pražské náměstí Republiky před Palladium jako své informační centrum umístil festival Pražské jaro.

Součástí živě vysílaného programu od 9.50 do 18.30 bylo také představení interaktivního webu stanice D-dur Scarlatti.cz.

Interaktivní web nabízí zdarma stažení mistrovských sonát Domenica Scarlattiho. Jde o první českou nahrávku všech 550 sonát na moderní klavír. Projekt Scarlatti.cz představí v 11.45 šéfredaktor stanice Vltava a D-dur Lukáš Hurník a několik sonát zahráli klavíristé Miroslav Sekera a Barbora Krištofová Sejáková.

9.50 – 11.30 Telefonotéka, jejím hostem bude flétnista České filharmonie a souboru Afflatus Quintet Roman Novotný
11.45 – 13.00 Představení projektu Scarlatti.cz
15.30 – 16.00 Odpolední Čajovna s Petrem Dorůžkou
16.00 – 17.00 Mozaika, kde živě zahraje Marek Doubrava z kapely Hm… a hosty budou např. sopranistka Kateřina Kněžíková, umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Viceníková
17.45 – 18.30 Jazzový podvečer s hudebními hosty

03387182.jpeg

Stanice D-dur dosud natočila 100 sonát, které budou na webových stránkách scarlatti.cz postupně přibývat až do finálního počtu 550. Interaktivní web nabízí kromě stahování sonát ve formátu mp3 a flac také možnost navrhovat sonátám názvy a přiřazovat nálady a charakter skladeb. Nahrávky se tak dají jednoduše filtrovat podle vlastních preferencí. Nejlepší názvy sonát redakce vybere a skladby na webu pojmenuje podle nich.


Lukáš HurníkSonáty jsou původně určeny pro cembalo a v posledních letech vznikaly komplety cembalové. My se však vracíme k praxi provádět tato díla na moderní klavír, přičemž dáváme příležitost mladým českým interpretům. Sonáty Domenica Scarlattiho jsou miniatury, ale měly obrovský vliv na další vývoj hudby. Bez nich by velké sonáty Mozartovy, Beethovenovy a Schubertovy vypadaly jinak. Chceme, aby se jim mladí interpreti věnovali a posluchači je měli kdykoli k dispozici. Jsou to průzračné, čisté struktury, o něž je v dnešním zamlženém světě nouze.

03373795.jpeg

Čtěte také

Český rozhlas Vltava je oficiální rozhlasovou stanicí festivalu Pražské jaro, který jako součást své prezentace umístil city modul na pražské náměstí Republiky. Vltava, která letos přenáší 11 koncertů Pražského jara, umožní v pondělí 18. 5. veřejnosti nahlédnout do zákulisí rozhlasové práce. Vysílat bude živě ze city modulu před obchodním domem Palladium hned několik pořadů: