Vltava uvede vrcholné dílo Händelova mládí z milánské La Scaly s Martinou Jankovou

02729761.jpeg

Oratorium Triumf času a pravdy vzniklo při skladatelově pobytu v Itálii roku 1707. V nastudování Diega Fasolise se v roli Krásy představí vyhledávaná česká sopranistka Martina Janková.

Vysíláme 10. prosince v 19:30.

Rozhovor s Martinou Jankovou uslyší posluchači v přestávce mezi dvěma částmi oratoria, poslechněte si kratičký úryvek:

Záznam představení milánské La Scaly Českému rozhlasu exkluzivně poskytli kolegové z italského rozhlasu. Martinu Jankovou jsme slyšeli na Pražském jaru v písních Leoše Janáčka, které také letos natočila pro Supraphon. Dobře ji znají také příznivci staré hudby z ostravského Svatováclavského festivalu, kde vystupovala s Collegiem 1704 a Václavem Luksem. Zná ji ale také publikum slavného Salcburského festivalu, kde hostovala v představení Mozartovy Figarovy svatby.

Slavná ostravská rodačka žije ve Švýcarsku a její domovskou scénou je opera v Curychu. K Bachovi má stejně blízko jako k Händelovi a zejména italská oratoria mladého Händela jsou mimořádně atraktivním repertoárem. Na dvaadvacetiletého německého skladatele totiž měla italská hudba naprosto zásadní vliv. Byl doslova stržen italskou zpěvností a schopností vložit do hudby velké emoce. Ve svém „Triumfu času a pravdy“ zhudebnil náboženský text, který má velký symbolický rozměr. Původní název by v překladu zněl „Triumf času a rozčarování“, ale Händel se k dílu svého mládí opakovaně vracel a sám ho uvedl ještě dvakrát pod názvem, který se dodnes používá.

Čtěte také

Provedení, které uslyšíme na Vltavě, mělo scénickou podobu a bylo uvedeno nejprve v opeře v Curychu, pak v Berlíně a nakonec v milánské La Scale, odkud záznam pochází.

Autorem hudebního nastudování byl Diego Fasolis, jeden ze znalců staré hudby, který pro tento účel sestavil orchestr dobových nástrojů. V pěveckém obsazení figuruje vedle Martiny Jankové také mezzosopranistka Lucia Cirillo, altistka Sara Mingardo a tenorista Leonardo Cortellazzi.
Podívejte se na trailer k premiéře představení: