Vše, co byste chtěli vědět o Philipu Glassovi, vysílá Vltava v den jeho osmdesátin

25. leden 2017

Americký minimalista Philip Glass, jeden z nejhranějších skladatelů současnosti, slaví osmdesáté narozeniny. Vltava proto poslední lednový den nabízí Glassovu hudbu i mnohé o jeho talentu, zvídavosti a všudypřítomném humanismu, včetně živě vysílané debaty.

Vysíláme 31. ledna ve 12:15, 13:00, 17:00, 20:00 a 23:15.

PROGRAM:
12:15
„Bez umění bychom tady být nechtěli“ I.
Hudební galerie z New Yorku
The Poet Acts z filmu Hodiny (3 min)
Melodie pro saxofon č. 12 (3 min)
Koyaanisqatsi (4 min)
Glassworks: I. Opening (7 min)
Smyčcový kvartet č. 2 (7 min)
Heart of Glass (6 min)

13:00
„Bez umění bychom tady být nechtěli“ II.
Part 5 z Music in twelve parts / Hudba o dvanácti částech (4 min)
Knee 1 z opery Einstein on the Beach / Einstein na pláži (8 min)
Symfonie č. 4 Heroes, Spoluautoři hudby David Bowie a Brian Eno (43 min)

17:00
Diskusní pořad na téma Philip Glass a minimalismus
Pozvání přijali skladatelé Otomar Kvěch a Marko Ivanovič a hudební publicista Pavel Klusák.
Připravila a uvádí Wanda Dobrovská.

20:00
Koncertní sezona
Philip Glass: Achnaton. Předehra k opeře (11 min)
Koncert pro dva klavíry a orchestr (25 min)
Itaipu. Symfonická kantáta (40 min)
Záznam koncertu v londýnském sále Barbican z 28. 1. 2017.

23:15
Hudební fórum
Philip Glass: Symfonie č. 2 (44 min)

Den s Philipem Glassem na Vltavě, obsáhne během 31. ledna čerstvý záznam londýnského gratulačního symfonického koncertu z jeho tvorby, několikeré bohaté nahlédnutí do světa nahrávek jeho kompozic i živý vstup z New Yorku. Na téma Philip Glass a minimalismus budou ve studiu v pořadu Slovo o hudbě od 17:00 s Wandou Dobrovskou hovořit skladatelé Otomar Kvěch a Marko Ivanović a hudební publicista Pavel Klusák

Čtěte také


Philip GlassKdybychom vzali fyzický svět, v němž žijeme, a oddělili od něj výtvarné umění, tanec a hudbu, výtvory všech umělců, nemyslím si, že bychom v takovém světě chtěli žít. I když umění tady je, máme problémy, takže bez něj bychom tady být nechtěli. Víte, lidé jako my víme, proč jsme na této Zemi, víme, co je naše práce, a víme, že pokud se nezvedneme a neuděláme ji sami, nikdo ji za nás neudělá…"

V newyorské Carnegie Hall 31. ledna hostuje Brucknerův orchestr z dolnorakouské metropole Linz. Koncert diriguje Glassův dlouholetý přítel a spolupracovník Dennis Russell Davies. Ve světové premiéře při té příležitosti zazní půlhodinová Symfonie č. 11, kterou Philip Glass napsal v minulém roce. Program poledního pořadu Hudební galerie v den jubilea poukazuje na Glassovo rozsáhlé dílo, které obsahuje desítky skladeb po sólové nástroje, hudbu k filmům, velké orchestrální kompozice i opery.

Zazní ukázky z filmů Hodiny nebo legendární Koyaanisqatsi, ale také například Smyčcový kvartet č. 2 v interpretaci Kvarteta Kronos nebo remix Glassova 2. koncertu pro housle a slavného hitu rockové kapely Blondie. Z velkých děl to bude 4. symfonie s názvem Hrdinové nebo části z průkopnické opery Einstein na pláži a nedávno uvedené operní inscenace Stopy zbloudilých. Několik hodin před narozeninovým koncertem se během tohoto pořadu z New Yorku živě ozve Renáta Spisarová, která aktuální dění kolem jubilea nejslavnějšího současného skladatele sleduje přímo na místě a nedávno s ním také natáčela rozhovor.

Čtěte také

Od chvíle, kdy se koncem 60. let vrátil ze studií v Paříži do New Yorku a začlenil se do komunity, která působila na manhattanské umělecké scéně, uplynulo plodných padesát let, během nichž se z Philipa Glasse stal jeden z nejrespektovanějších současných skladatelů, uznávaný stejnou měrou mezi příznivci hudby artificiální i non-artificiální. Philip Glass, jehož osmdesáté narozeniny si svět velkoryse a mnohočetně připomíná, však není autoritou jen v hudebním světě, ale i jako zprostředkovatel a aktivista v oblasti umění v nejširším pojetí, vědy a ekologie. Velmi mu leží na srdci budoucnost vztahu člověka a přírody a podstata člověčenství.

autoři: Petr Veber , spis , wd
Spustit audio