Všechny Verdiho opery

29. září 2013

První část desetidílného cyklu pořadů CD Laser, v němž Bohuslav Vítek do počátku prosince v nejlepších nahrávkách v průřezu postupně představí všech 27 velkých hudebně dramatických děl italského klasika, mezi něž se vedle oper obvykle řadí i jeho Rekviem. Od narození Giuseppe Verdiho uplyne 10. října 200 let.

První díl vysíláme 29. září od 21 hodin.

Životní jubilea dvou dnes pravděpodobně nejpopulárnějších operních skladatelů Richarda Wagnera a Giuseppa Verdiho - od narození obou uplynulo letos 200 let! - připomíná Český rozhlas Vltava mimo jiné i dvěma rozsáhlými cykly, v nichž postupně zazní ukázky ze všech oper, jež oba tvůrci zanechali. Ten první byl odvysílán již na jaře a nesl název Wagnerovská epopej.

Druhý - Vivat Verdi - nás čeká nyní na podzim. Tentokráte se jedná o reprízu, kterou jsme původně připravovali pro rok 2001 k 100. výročí Verdiho úmrtí. I přes dobu, jež od premiéry uplynula, se jedná o projekt stále aktuální - nahrávkám zub času nijak neuškodil, ba právě naopak. Byly zvoleny tak, aby představily všech dvacet šest Verdiho oper v reprezentační podobě. Uslyšíme tedy pěvce, ale i orchestry s dirigenty minulosti i relativně nedávné současnosti. Smyslem tohoto cyklu není zachycení životní dráhy Verdiho, ale sledování uměleckého růstu skladatele, který zásadně přispěl v devatenáctém století k vývoji novodobého operního žánru.

Ve svých počátcích samozřejmě komponoval pod vlivem tehdejšího trendu - velký vliv na něho měli jeho starší kolegové, zvláště Bellini a Donizetti. Avšak už od poloviny století nabývaly jeho opery stále osobitějších podob a každá z nich je dílem zcela samostatným a stylově zralým. Vlastním operám vlastně bude patřit večerů jen devět, celý cyklus totiž uzavře dnes už legendární nahrávka Verdiho skladby Messa da Requiem v nastudování světových hvězd a dirigenta George Soltiho.

Spustit audio

Více z pořadu