Záznam koncertu Norimberských symfoniků ze 17. listopadu 2015 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze

30. listopad 2015

Ve sváteční den 17. listopadu se vedle nejrůznějších shromáždění a demonstrací konal také koncert Norimberských symfoniků ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Vedle krásné hudby chtěl připomenout partnerství obou měst a také fakt, že hudba nezná hranice a uměle vytvářené bariéry.

Vysíláme 11. prosince ve 13:00

Je líbezný letní podvečer 2014. Orchestr FOK se usazuje v příjemně chladivém nádvoří obrostlém břečťanem, kde se konají letní koncerty vyhlášených Norimberských symfoniků. Zanedlouho zvedne ruce Jan Kučera a ke svému violoncellu se přivine Tomáš Jamník… V rámci Dnů Prahy v Norimberku 2014 zněla Dvořákova hudba.


Takto hovoří o loňském koncertě FOKu jeho dramaturg Martin Rudovský. Na oplátku přijeli Norimberští symfonikové do Prahy, aby se zde představili v rámci přehlídky Dny Norimberku v Praze. Orchestr přijel se svým mladým anglickým šéfdirigentem Alexandrem Shelleym a italskou klavíristkou Enricou Ciccarelli. Na programu byla vedle Griegova klavírního koncertu a Stravinského suity z Ptáka ohniváka také Baletní suita slavného norimberského rodáka Christopha Willibalda Glucka.

Alexander Shelley k programu koncertu řekl: Zvolili jsme suitu Christopha Willibalda Glucka – jednoho z nejslavnějších norimberských skladatelů – jako oslavu historie města a dále dvě nádherné „klasické“ skladby, ve kterých se předvede mistrovství jak naší sólistky, tak celého orchestru. Pták Ohnivák je v této sezóně naší srdcovou skladbou, hráli jsme ho totiž již na turné v Rakousku a uvedeme ho brzy na koncertě ve vídeňském sále Musikvereinu.


Koncert se konal pod záštitou J. E. Dr. Arndta Freiherra Freytaga von Loringhoven, velvyslance Spolkové republiky Německo v České republice a zúčastnili se ho také pražský radní pro kulturu Jan Wolf a také norimberský primátor Ulrich Maly. Jejich proslovy před koncertem si můžete poslechnout zde, záznam koncertu poté v rámci Hudební galerie 11. prosince na Vltavě.

Program koncertu:
CHRISTOPH WILLIBALD GLUCK Baletní suita č. 2
EDVARD HAGERUP GRIEG Koncert pro klavír a orchestr a moll op. 16
IGOR STRAVINSKIJ Pták Ohnivák, suita

Spustit audio