Záznam předvánočního koncertu České filharmonie

22. prosinec 2015

Ve středu 16. prosince hrála na stanici Vltava v přímém přenosu Česká filharmonie. Tento a ještě následující dva večery se ve Dvořákově síni Rudolfina konal pro filharmoniky ne zcela obvyklý "předvánoční" koncert.

Po loňském úspěchu provedení Rybovy mše se rozhodli i letos uspořádat před vánočními svátky koncert, na kterém zazněl pestrý výběr velmi, ale i méně známých melodií, zdaleka ne jen vánočních. Na koncertě spolu s orchestrem vystoupí čtveřice sólistů - Simona Houda-Šaturová (soprán), Nina Maria Edelmann (alt), Peter Berger (tenor) a Paul Armin Edelmann (bas ) - a také dva sbory: Pražský filharmonický sbor a Kantiléna, sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno.

Koncert dirigoval u nás velmi dobře známý Manfred Honeck. Tento rodák z rakouského Nenzigu působí už od roku 2008 jako hudební ředitel Pittsburského symfonického orchestru. Ve stejném roce se také poprvé stal hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a tuto pozici zastává opět od sezóny 2013/2014. Honeck je autorem dramaturgie celého koncertu, na kterém zazěla jak část Bachova Vánočního oratoria nebo úryvky z Čajkovského Louskáčka, tak třeba výběr z cyklu Benjamina Brittena Chvála koled nebo ukázka z opery Bohuslava Martinů Hry o Marii.

Hned po Novém roce se lze těšit na koncert, který bude v tom nejlepším slova smyslu zase obvyklý, ovšem na druhou stranu zcela mimořádný: 4. ledna 2016 slaví Česká filharmonie 120 let své existence. Slavnostní večer k tomuto výročí, na kterém bude Jiří Bělohlávek dirigovat skladby Antonína Dvořáka, uslyšíte opět v přímém přenosu na Vltavě.

Spustit audio