Záznam přímého přenosu z Pražského jara: San Francisco Symphony

03056681.jpeg

V pondělí 24. března jsme ve Smetanově síni Obecního domu přivítali našim stálým návštěvníkům už důvěrně známý Sanfranciský symfonický orchestr s jeho charismatickým šéfdirigentem Michaelem Tilsonem Thomasem, který stojí v jeho čele od roku 1995. Po jejich pražskojarním debutu v roce 2003 to je již čtvrtá návštěva tělesa, které je právem považováno za jeden z nejlepších symfonických orchestrů.

Po dobu 21 dnů bude záznam k dispozici k poslechu na našem webu.

Program:
Antonín Dvořák: Legenda cis moll, op. 59 č. 6 (změna programu)
Sergej Prokofjev: Houslový koncert č. 1 D dur, op. 19
Hector Berlioz: Fantastická symfonie, op. 14

Interpreti:
San Francisco Symphony
Michael Tilson Thomas - dirigent
Julia Fischer - housle

„Je to především lyrika, co mě na Prokofjevově prvém houslovém koncertu přitahuje,“ říká fenomenální houslistka Julia Fischer, rezidenční umělkyně Pražského jara 2014, která je důvěrně známá nejen pražskému publiku, ale i dirigentovi Tilsonu Thomasovi a jeho orchestru ze společných koncertů v jejich domovské Davies Symphony Hall v San Francisku. Prokofjevův První houslový koncert má pro tuto světovou houslistku slovensko-německého původu zvláštní význam. Natočila jej společně s houslovými koncerty Chačaturjana a Glazunova na svůj vůbec první kompaktní disk v roce 2004 s Ruským národním orchestrem pod taktovkou Yakova Kreizberga, k němuž ji pojilo dlouholeté umělecké partnerství až do dirigentovy předčasné smrti v roce 2011. Nahrávka tří ruských houslových koncertů se stala v několika dnech jedním z nejprodávanějších CD v Německu a získala tehdy jednadvacetileté interpretce její první prestižní ocenění ECHO Klassik.

03057007.jpeg

Prokofjev napsal svůj první houslový koncert ve 26 letech a přesně tolik bylo i Hectoru Berliozovi, když dokončil svou jedinou symfonii, která znamenala další výrazný mezník v historii evropského symfonismu. Pětivětá, autobiografická Fantastická symfonie s podtitulem „Epizoda ze života umělcova“ je jednou z nejslavnějších a nejhranějších symfonií vůbec a ani po více jak 180 letech od své premiéry nepřestává posluchače fascinovat. V roce 1951 zazněla „Fantastická“ na Pražském jaru poprvé, nadcházející provedení s Michaelem Tilsonem Thomasem a San Francisco Symphony bude ve festivalové historii dvacáté.

03057005.jpeg