Záznam studiového koncertu posluchačů Hudební fakulty JAMU v Brně

23. prosinec 2015

Záznam studiového koncertu za účasti publika je tentokrát plně prodchnut předvánoční atmosférou. Posluchači Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně si připravili pro rozhlasové posluchače hudební dárky. Pestrý hudební výběr ze skladeb od baroka k jazzu připluje na vlnách Vltavy do předvánočního večera.

Vysíláme 23. prosince ve 20:00.

Studentským předvojem bude teprve 13 letá houslistka Klára Erdingerová, která díky svému výjimečnému talentu již absolvovala například vystoupení s Českou filharmonií. V rozhlasovém studiu se představí ve skladbách Františka Bendy a Jean-Marie Leclaira za klavírní spolupráce svojí maminky Anna Erdingerové a v duu se svým profesorem Františkem Novotným.

Vánoce bez vokální hudby by neměly tu pravou atmosféru. Katedru zpěvu JAMU navštěvuje Michal Marhold v jehož podání zazní oblíbené barokní árie Alessandra Scarlattiho. Zdislava Bočková se představí v písňovém repertoáru Hugo Wolfa a Antonína Dvořáka a tenorista Lukáš Hacek připomene milostné nestárnoucí melodie, jejímiž autory jsou Ital C. A. Bixio a Španěl F. M. Torroba.

Dětský svět snů, pohádek a hraček zastupuje půvabné klavírní dílko Roberta Schumanna Dětské scény. Výběr z tohoto cyklu přednese klavíristka Romana Cholastová. Na Štědrý den před 85 lety odešel dobrovolně ze světa po životních peripetiích český skladatel a dirigent Oskar Nedbal. V obnovené novodobé premiéře zazní výběr z jeho Klavírních skladeb op. 8. Interpretkou bude laureátka soutěže V. Nováka Nikol Bóková, která také přidá výběr z méně známého cyklu Za soumraku op. 13 Vítězslava Nováka.

Vítězkou letošního ročníku soutěže Bohuslava Martinů se stala Kristýna Znamenáčková, v jejímž provedení ožije výběr z cyklu Etudy a Polky B. Martinů. Klavírní tvorbu doplní také tolik oblíbené kompozice S. V. Rachmaninova Etudy Obrazy v interpretaci Olgy Punko a Pavla Zemena.

Jazzový klavír rozezní klavírista a skladatel z katedry Jazzové interpretace Martin Konvička. Jaké hudební překvapení posluchačům připravil? Poslouchejte v závěru Studia live z nahrávacího studia Divadla na Orlí v Brně!

autor: Jan Hlaváč
Spustit audio