Zdeněk Fibich: Pád Arkuna a Hedy

Klavír Zdeňka Fibicha

Ze zlatého fondu Českého rozhlasu jsme vybrali na sobotu 10. srpna méně známé opery českého mistra romantické melodie Zdeňka Fibicha. Nabízíme z jeho zralého tvůrčího období zpěvohry Pád Arkuna (premiéra roku 1900) a Hedy (premiéra roku 1896), které zkomponoval na libreta své žačky a životní lásky Anežky Schulzové.

Po operách Hedy a Šárka začal Zdeněk Fibich (1850-1900) se svou žačkou, libretistkou a přítelkyní Anežkou Schulzovou hledat námět pro další operu. Ředitel Národního divadla František Adolf Šubert je upozornil na historii bojů pobaltských Slovanů s Dány ve 12. století na Rujaně. Fibicha historický rámec opery zaujal a s libretistkou do něj zasadil fabulovaný dramatický příběh a nezbytný milostný vztah. Pád Arkuna, který měl premiéru v pražském Národním divadle 9. listopadu 1900, se stal skladatelovou labutí písní, neboť Fibich 15. října zemřel - ve věku nedožitých padesáti let.

02841830.jpeg

Pád Arkuna byl uveden v pražském Národním divadle naposledy v roce 1933, v Brně v roce 1925. Poté 4. května 1989 provedl tuto operu v Národním divadle alespoň koncertně dirigent Petr Vronský, ovšem ve zkrácené podobě. Naše divadla Fibichovi mnoho dluží. Po sametové revoluci uvedla pražská Akademie múzických umění v roce 1999 první část Pádu Arkuna nazvanou Helga (tu ostatně hudební školy čas od času uváděly v Praze - 1957 i v Brně - 1965), plzeňská opera v roce 2000 Šárku a pražské Národní divadlo Smrt Hippodamie, která zazněla i v roce 2006 ve Zlíně. To je smutná bilance uvádění jevištních děl prvního dramaturga opery Národního divadla v posledních 23 letech... Na stanici Vltava uslyšíme první část Fibichovy dvoudílné opery Pád Arkuna - operu Helga, kterou v roce 1952 v pražském rozhlasovém studiu nastudoval dirigent František Dyk se sólisty Eduardem Hakenem, Drahomírou Tikalovou, Václavem Bednářem a Karlem Kalašem.

Jan Vilímek: Zdeněk Fibich

Druhý díl opery Dargun bohužel nebyl v rozhlase kompletně natočen, pouze několik ukázek vzniklo v roce 1960 pod taktovkou Václava Jiráčka. Ty doplní kompletní Helgu a pokusí se našim posluchačům vytvořit obraz o jedné z nehraných oper opomíjeného českého skladatele. Operní večer bude rozšířen o scény z Fibichovy Hedy z roku 1896, která bývá nazývána českým Tristanem.