Dvouletý Martin je po operaci. Všechny peníze nevyužijeme a pošleme je dalším, vzkazuje tatínek

Ve francouzském Montpellier pokračuje příběh dvouletého Martina Zatloukala, který trpí vzácnou genetickou poruchou a na jehož léčbu se vybralo přes 150 milionů korun. Jak chlapec zvládl operaci ve Francii? Jaký plyšák s ním byl na operačním sále? A kdy se Martínek vrátí domů do Česka?

„Na Martínkovi byste v podstatě nepoznal, že proběhla nějaká operace. Je úplně v pohodě. Nemá na sobě žádný obvaz, žádné hadičky, nic. Jediná známka je, že má přes celou hlavičku jizvičku. Pan neurochirurg se ale opravdu snažil, myslím, že jakmile se mu jizva zahojí, nebude vidět,“ popisuje otec dvouletého Martina Tomáš Zatloukal.

Čtěte také

Jedním z lékařů, které chválí, je francouzský neurochirurg Thomas Roujeau. Právě on měl na starosti náročnou operaci z minulého týdne: „Dítě je při zákroku v celkové anestezii. Musíme prorazit lebku, abychom mohli na přesné místo v mozku zavést mikrokatetr a potom tam vstříknout léčebnou látku. To trvá 35 minut. Celkem jsou potřeba čtyři takové aplikace.“

Lepší spánek i motorika

Martínek na cestě za léčbou do Montpellier

Cílem genové terapie je transplantace genu do nervových buněk. Ty pak můžou produkovat enzym a následně i chybějící protein. Francouzi tuto léčbu poprvé vyzkoušeli v prosinci roku 2020: „Ve Francii se s touto genetickou poruchou léčilo 8 pacientů. Dva z nich v Paříži a zbylých šest tady u nás v Montpellier. Další děti podstoupily léčbu ve Velké Británii a v Německu.“

Pacienti, kteří se s podobnou genetickou poruchou v Montpellier léčili, byli ve srovnání s Martínkem starší. Lékaři proto věří, že by terapie mohla mít pro dvouletého chlapce ještě větší přínos než v případě dříve operovaných dětí. První účinky léčby by se měly projevit do několika týdnů: 

„Ve všech minulých případech se operovaným dětem zlepšil spánek. Přibývají na váze, protože lépe přijímají potravu. Zlepšuje se jejich polykací reflex, a tím pádem můžou přejít z rozmixovaných jídel na malé kousky. Děti zároveň víc reagují na své okolí a ty, které vůbec nemluvily, začínají dělat zvuky a říkají první slabiky. Pacienti získávají taky lepší kontrolu nad svými pohyby.“

Peníze pomohou i dalším dětem

Otec Martínka Tomáš Zatloukal s talismanem krtečka

Dvouletému Martínkovi dělal při náročné operaci v Montpellier společnost plyšový krteček: „Krteček byl s Martínkem i na sále. Nevím, jestli opravdu přímo na operačním sále, ale sestřičky si ho tam vzaly a daly mu dokonce i cedulku s Martínkovým jménem. Krteček tím pádem cestoval na sál a pak i na jednotku intenzivní péče.“

Martínek se v Montpellier může léčit i díky rozsáhlé sbírce přes dárcovský portál Donio, kde se vybralo přes 150 milionu korun. Rodina Martínka všechny peníze nevyužije a chce, aby zbytek financí pomáhal zase jiným dětem: „Aktuálně komunikujeme s Doniem a snažíme se přijít na způsob, jakým to správně a férově rozdělit.“

Martínek zůstane ve Francii až do konce příštího týdne. Pokud vše půjde podle plánu, tak se následně vrátí domů do Česka. Po návratu chlapce čeká třídenní hospitalizace v pražském Motole, kde ho zkontrolují čeští lékaři.

autoři: Martin Balucha , ČRo
Spustit audio

Související