Kdo postaví více kostelů? O sakrálních stavbách z počátku 20. století

Málokdy bylo v tak krátkém období vystavěno tak velké množství sakrálních staveb jako během prvních deseti let 20. století v severních Čechách. Různost církví a jejich vzájemné soupeření dalo právě v této oblasti vzniknout nejen úžasnému množství sakrálních staveb, ale také přálo jejich architektonické rozmanitosti.

Jakkoliv historie druhé půle minulého století zasáhla na území severočeského příhraničí (dnes Ústeckého kraje) destruktivně co do skladby obyvatel a nadlouho přerušila česko-německé vztahy vyznačující se rivalitou, ale také vzájemnou tvůrčí inspirací − dodnes nese každý z tamních kostelů, kostelíků, kaplí či chrámů svůj příběh… Některé z nich vypráví Jana Davidová-Kracíková.

3. díl: Evangeliské kostely – sv. Pavla v Ústí nad Labem a Ježíšův v Trmicích; katolické neobaroko na Střekově a secesní prvky v předlickém Kostele sv. Josefa

Historií i současností sakrálních staveb nás provedou historici Alena Sellnerová, Martina Pavlíková, Martin Zubík a architekt Matěj Páral.

2. díl: Dva velkolepé chrámy ve Varnsdorfu a dva sokové; jubilejní kostel k oslavě panování císaře Františka Josefa v Rybništi

Historií i současností sakrálních staveb nás provedou historici Alena Sellnerová, Martina Pavlíková, Josef Rybánský.

1. díl: Duchcov, Hrob, Třebenice – dotyk secese; evangelické obce, saské peníze i architekti

Historií i současností sakrálních staveb nás provedou historici Alena Sellnerová, Martina Pavlíková, Jiří Bureš, Lukáš Sláma.

autor: DAV
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.